POŠ Sora in vrtec v Sori z lastno proizvodnjo elektrike
V teh dneh je bila zaključena naložba v dve novi sončni elektrarni, ki bosta električno energijo zagotavljali podružnični osnovni šoli in vrtcu v Sori. Tudi ti dve elektrarni bosta vključeni v model net meteringa.
Ker gre za dva različna uporabnika z ločenima elektro priključkoma, sta bili vgrajeni dve mali fotovoltaični elektrarni. Na vrtcu je elektrarno v vrednosti 17.967,23 evra z DDV postavilo podjetje GORENJSKE ELEKTRARNE, proizvodnja elektrike, d. o. o., Večjo elektrarno na strehi šole v pogodbeni vrednosti 35.691,76 EUR z DDV pa je postavilo lokalno podjetje Tehnosol, d. o. o., ki je pripravilo projektno dokumentacijo za obe elektrarni.
Za priključitev obeh elektrarn v omrežje po principu net meteringa smo soglasje Elektro Gorenjska d. d. prejeli v začetku letošnjega leta. Poračun električne energije bo tako na obeh objektih obračunan na letni ravni, kar je še posebej za šolo zelo ugodno, saj bo proizvodnja energije najvišja v mesecih poletnih počitnic.
Priključna »peak« moč fotonapetostne elektrarne na POŠ Sora bo 41,09 kWp oziroma maksimalna AC moč 40,00 kW in jo bo sestavljal generator s PV moduli, optimizatorji, razsmernikom ter razdelilno AC/DC omaro. Pričakovana letna proizvodnja 99 modulov moči 415 W znaša 41.000 kWh.
Priključna »peak« moč fotonapetostne elektrarne na objektu vrtca bo 17,02 kWp oziroma maksimalna AC moč 17,00 kW in jo bo sestavljal generator s PV moduli, razsmernikom ter razdelilno AC/DC omaro. Pričakovana letna proizvodnja 41 modulov moči 415 W znaša 20.500 kWh.
Sončni elektrarni sta bili postavljeni v prvih dneh decembra, začetek obratovanja pa pričakujemo v mesecu februarju prihodnje leto. S koraki proti samooskrbi z električno energijo tudi v Občini Medvode sledimo strategijam oskrbe z obnovljivimi viri energije Evropske unije in Slovenije. Tako kot mnoge druge slovenske občine, bomo tudi mi s sončnimi elektrarnami opremili naše javne objekte.
Proizvodnja električne energije s pomočjo sončnih elektrarn poteka brez emisij in onesnaževanja. Med delovanjem elektrarne ne sproščajo škodljivih emisij ali onesnaževal. Sončni paneli so zasnovani in izdelani tako, da so izjemno odporni proti pregrevanju. Uporabljajo visoko kakovostne materiale in imajo stroge varnostne standarde, ki zmanjšujejo tveganje za kakršnekoli okvare. Pravilno nameščene in vzdrževane sončne elektrarne imajo vgrajene zaščitne mehanizme, ki preprečujejo električne nesreče, kot so preobremenitve ali kratki stiki, ki smo jim priča pri starejših sončnih elektrarnah. Paneli so izdelani tako, da prenesejo ekstremne vremenske pogoje, kot so toča, močan veter in visoke temperature, kar zagotavlja varno delovanje tudi v nepredvidljivem vremenu. S pravilno namestitvijo, rednim vzdrževanjem in uporabo certificiranih komponent so sončne elektrarne zanesljiva in varna izbira za proizvodnjo energije.
V teh dneh sta v gradnji še dve sončni elektrarni, o čemer podrobneje poročamo v kratkem.