- rojen 6. julija 1845 v Zavrhu pod Šmarno goro;
umrl 4. maja 1927 v Dovjem na Gorenjskem.
V začetku julija se na območju občine Medvode začne praznično vzdušje, ki svoj vrhunec doseže na predvečer 6. julija. Ta dan ima za Medvode in občane poseben pomen, saj se je takrat leta 1845 v Zavrhu pod Šmarno goro rodil veliki Slovenec, duhovnik, pisatelj, pesnik, domoljub in gornik Jakob Aljaž. V njegovo čast in spomin občina Medvode 6. julij označuje kot občinski praznik.
Jakob Aljaž je bil četrti od osmih otrok matere Elizabete in očeta Antona. Pri hiši se je po domače reklo pri Bačnikovih. Osnovno šolo je obiskoval v Smledniku, šolanje je nadaljeval na normalki in gimnaziji v Ljubljani. Imel je prijeten glas tenorja in izreden čut do zborovskega petja, zato je že v gimnaziji ustanovil svoj prvi kvartet. Študij na Dunaju je moral zaradi pomanjkanja denarja, domotožja in namigov od doma, po dveh letih zaključiti in se vrniti v Ljubljano. Šolanje je nadaljeval v semenišču za duhovnika.
Že kot otrok je Jakob rad zahajal v gore, najprej na Šmarno goro, pod katero se je rodil, pozneje pa se je večkrat odpravil od doma peš iz Zavrha na Blegoš, Kum, Krvavec, Storžič ... Na gore pa se je še bolj navezal v času svojega službovanja v Tržiču in kasneje na Dobravi. Leta 1887 se je prvič povzpel na Triglav, ki ga je popolnoma prevzel s svojo lepoto. Leta 1889 se je z Dobrave preselil na Dovje, bliže k triglavskemu svetu, ki mu je ostal zvest do groba. V tistih časih so na naših gorah gospodovali predvsem Avstrijci in Nemci. Jakob je sam pri sebi sklenil, da mora storiti nekaj, kar se za slovenskega ljubitelja planin spodobi. Julija 1895 je kupil 5 m2 zemljišča na vrhu Triglava in dal nanj postaviti jekleni stolp. S tem dejanjem se je zapletel v spor z Alpenvereinom, in nastala je »najvišja tožba«, ki pa jo je Jakob dobil. Jakob Aljaž se je zavedal, da ta zmaga ni le njegova, ampak zmaga vseh Slovencev, ljubiteljev planin, zato je stolp z zemljiščem s posebno listino podaril Slovenskemu planinskemu društvu. To pa se je zahvalilo za dar in za vselej stolp poimenovalo po njem »Aljažev stolp«. Po tej zmagi nad Alpenvereinom so se sledile še druge gradnje v Triglavskem pogorju in dolinah, ki nosijo neizbrisen pečat zgodovine planinstva na slovenskem.
V Zavrhu pod Šmarno goro, pred rojstno hišo Jakoba Aljaža, svojo slavnostno akademijo pripravi Gorniški klub Jakoba Aljaža, ki podeli častni znak tistim, ki so se v minulem letu podali po spominski »Aljaževi poti od doma do doma«, ki vas popelje od njegove rojstne hiše pa na vrh Triglava. Na ta dan tudi Občina pripravi slavnostno sejo, na kateri se podeli občinska priznanja tistim, ki so s svojim izjemnim delovanjem in stvaritvami na posameznih področjih družbenega življenja in dela pomembno prispevali k ugledu in napredku občine, oziroma širše skupnosti.
Poleg dveh slovesnih dogodkov medvoška društva in organizacije priredijo še mnogo kulturnih, mladinskih, športnih, glasbenih in turističnih dogodkov, s katerimi poskušamo obeležiti ta slavnostni dan.
Vrste priznanj Občine Medvode in pogoje za podelitev, postopek in način podeljevanja priznanj ter način vodenja evidence podeljenih priznanj določa Odlok o priznanjih Občine Medvode
Priznanja Občine Medvode se podeljuje posameznim organizacijam oziroma skupnostim, društvom in podjetjem za posebne uspehe na vseh področjih družbenega življenja v občini. Priznanja Občine Medvode se lahko podeljujejo tudi posameznikom, podjetjem, organizacijam, društvom in skupnostim, ki ne živijo oziroma nimajo sedeža na območju občine Medvode, vendar je njihov prispevek za razvoj in ugled občine izrednega pomena.
Občina Medvode vsako leto podeljuje naziv častnega občana ali občanke občine Medvode, plaketo Občine Medvode in medaljo Občine Medvode.
Naziv častni občan Občine Medvode se podeljuje posameznikom, ki so z izjemnim delovanjem in stvaritvami na posameznih področjih družbenega življenja in dela pomembno prispevali k ugledu in napredku občine oziroma širše skupnosti. Sklep o podelitvi naziva častni občan sprejme komisija za priznanja in nagrade. Častnemu občanu Občine Medvode se ob podelitvi vroči posebna listina, ki vsebuje utemeljitev priznanja in jo podpiše župan občine. Naziva častni občan se ne more podeliti po smrti, razen če je kandidat umrl med postopkom imenovanja.
Plaketa Občine Medvode se podeljuje za dosežke in dolgoletno izjemno uspešno delo na področju gospodarskih, družbenih in drugih dejavnosti v občini, ki je bistveno prispevalo k dvigu kvalitete življenja na območju občine Medvode. Plaketo Občine Medvode se podeljuje tudi za enkratne izjemne dosežke na posameznih področjih življenja in dela ter posameznikom za njihovo življenjsko delo oziroma ob njihovih visokih jubilejih. Plaketo Občine Medvode se podeljuje občanom občine Medvode, drugim državljanom Republike Slovenije in tudi tujim državljanom ter skupinam državljanov, pravnim osebam in drugim organizacijam.
Medalja Občine Medvode se podeljuje posameznikom, podjetjem, organizacijam in skupnostim, za posamezna družbeno koristna dela, za delovne in druge velike uspehe, dosežene v krajšem časovnem obdobju, ter za aktivno udeležbo v humanitarnih akcijah, zlasti pri reševanju življenj in preprečevanju škode na premoženju. Če se medalja podeli kot spominska medalja, se podeli vidnejšim znanstvenim, kulturnim in drugim ustvarjalcem ter vidnim javnim delavcem, ki obiščejo občino. O podelitvi spominske medalje odloči župan, ki jo tudi podeli.