Sonce daje energijo POŠ Topol
Na Topolu pri Medvodah sonce greje tudi v zimskem času, ko je večina naše občine zakrite z meglo. Naša najvišje ležeča šola POŠ Topol je tako še posebej primerna za proizvodnjo električne energije s pomočjo sonca, zato smo decembra tudi na POŠ Topol postavili sončno elektrarno.
Priključna »peak« moč fotonapetostne elektrarne znaša 13,70 kWp oziroma maksimalna AC moč 15,00 kW in jo sestavljajo generator s PV moduli, optimizatorji, razsmernik ter razdelilna AC/DC omara. Pričakovana letna proizvodnja 33 modulov moči 415 W znaša 14.000 kWh. Elektrarna bo delovala po principu neto meritev z letnim poračunom proizvedene in porabljene električne energije, kar bo za šolo najbolj ugodno, saj bo proizvodnja elektrike največja v času šolskih počitnic. Soglasje Elektra Ljubljana smo prejeli letos aprila.
Sončno elektrarno je postavilo podjetje Gorenjske elektrarne, proizvodnja elektrike, d. o. o., ki je bilo izbrano z zbiranjem ponudb. Pogodbena vrednost znaša 14.801,19 evra z DDV. Projektno dokumentacijo je pripravilo lokalno podjetje Tehnosol d. o. o..
Javno-zasebno partnerstvo za gradnjo večjih elektrarnElektrarna na objektu POŠ Topol je peta sončna elektrarna, ki smo jo zgradili v decembru, in zadnja, ki je bila še vključena v sistem net meteringa. Ostali naši javni objekti, ki imajo primerne strehe za postavitev elektrarne, so večji porabniki energije in obračun z net meteringom ni mogoč. Občinski svet Občine Medvode je v začetku meseca decembra sprejel Odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta »Sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode«. Osnovni cilji projekta so:
- da se bo v okviru projekta vzpostavila proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov energije (sončni fotovoltaični vir) na površinah in objektih, ki so v lasti Občine Medvode;
- da se bo v okviru projekta zasledovalo uresničevanje ciljev skupnostne samooskrbe Občine Medvode in uporabnikov površin ter objektov;
- da se bo z vključitvijo zasebnih investitorjev v projekt doseglo zastavljene cilje brez dodatnega javnofinančnega zadolževanja, saj bo investicija zasebnika poplačana iz ustvarjenih prihodkov vezanih na proizvedeno električno energijo;
- da se bo v okviru projekta zasledovalo uresničevanje cilja zanesljive in stroškovno učinkovite oskrbe z električno energijo v javnih objektih, ki bodo vključeni v projekt;
- da se bo zaradi izvedbe projekta v Občini Medvode povečala uporaba obnovljivih virov energije (OVE);
- da se bodo z izvedbo ukrepov udejanjili cilji in ukrepi iz Lokalnega energetskega koncepta Občine Medvode in se bo s tem prispevalo k izpolnjevanju obvez in zavez držav članic Evropske unije k doseganju ciljev EU za skupni delež energije iz obnovljivih virov energije v končni bruto porabi energije v EU do 2030, to je najmanj 32 %.
Projekt v ocenjeni vrednosti 1,2 milijona evrov bi v večinskem delu financirala Evropska unija in zasebni partner. Na seznamu potencialnih objektov za vključitev so tako objekti, ki jih še nismo opremili s sončno elektrarno: Vrtec Smlednik, OŠ Simona Jenka Smlednik, OŠ Medvode, Zdravstveni dom Medvode, Vrtec Ostržek, OŠ Pirniče in Športna dvorana Medvode.
Več informacij o tem postopku bomo objavili kmalu.