Energetsko najbolj prodorna občina v Sloveniji
Medijski portal Energetika.net je danes v Ljubljani organiziral tradicionalno konferenco En.občina & En.management 2017. V sklopu konference vsako leto podelijo tudi nagrade za energetsko najbolj učinkovite občine. Na Občini Medvode smo se izjemno razveselili prejema nagrade za energetsko najbolj prodorno občino v kategoriji srednje velikih občin.
»Prejeta nagrada predstavlja priznanje za vse dosedanje delo na področju učinkovite rabe energije in hkrati motivacijo za nadaljevanje z zastavljenimi projekti. Pri tem gre posebna zahvala podjetju Envirodual d.o.o. in naši energetski upravljavki Katarini Pogačnik, mojim sodelavcem v Občinski upravi, ki vodijo projekte s tega področja in vsem javnim zavodom ter njihovimi zaposlenimi, ki z doslednim upoštevanjem priporočil omogočajo doseganje energetskih prihrankov« je ob tej priložnosti povedal župan občine Medvode, Nejc Smole.
Občina Medvode ima od leta 2012 izdelan Lokalni energetski koncept, v letošnjem letu pa je sprejela tudi Celostno prometno strategijo. Oba strateška dokumenta usmerjata Občino v smer trajnostnega razvoja in učinkovite rabe energije ter spodbujata uporabo obnovljivih virov energije.
V preteklih petih letih smo energetsko sanirali šest stavb, od tega so bila za tri pridobljena sredstva evropske kohezijske politike, tri stavbe pa so se sanirale s pomočjo sredstev pridobljenih na razpisu PETROLURE. V teh dneh se prijavljamo na razpis za sofinanciranje energetske sanacije treh javnih stavb po modelu javno-zasebnega partnerstva (OŠ Smlednik, POŠ Topol in Vrtec Medvode). Vrednost celotne investicije znaša dober milijon €. Stavbe, ki so bile prenovljene s sredstvi evropske kohezijske politike, dosegajo in presegajo načrtovane prihranke toplotne energije (Knjižnica Medvode 136% načrtovanih prihrankov, OŠ Medvode 166% načrtovanih prihrankov in OŠ Pirniče 104% načrtovanih prihrankov). V zadnjih petih letih so se stroški rabe energije, ki vključujejo rabo električne in toplotne energije v občinskih javnih stavbah zmanjšali za 35%, oziroma za 156.000€.
Ob koncu leta 2016 je Občina Medvode aktivno pristopila k iskanju rešitev kako spodbuditi zastavljene načrte, kako pridobiti investitorje, kako diseminirati informacije kot osnovo za odločanje za izvedbo ukrepov na področju URE in OVE, ne le v objektih javnega sektorja, ampak tudi v gospodinjstvih, ki predstavljajo večji delež rabe energije in emisij. Nastala je aplikacija Energetski atlas občine Medvode, ki črpa podatke iz različnih javno dostopnih baz podatkov (GURS, dimnikarska dejavnost, občina, upravljalci omrežij, …). Občina Medvode v tem primeru nastopa kot pilotna občina, precej obsežen in razširjen projekt na to temo pa smo prijavili tudi na razpis za sofinanciranje raziskav in razvoja. Z aplikacijo želimo spodbuditi investitorje in občane k energetsko učinkovitim rešitvam in prehodu na obnovljive vire energije. Aplikacija je v tem trenutku še v DEMO verziji, občanom pa bo na prenovljeni spletni strani dostopna v prvi polovici leta 2018.
Nekateri drugi izvedeni ali načrtovani ukrepi občine so izgradnja polnilnice za električna vozila, v postopku je nakup električnega vozila, razširili smo območje mestnega potniškega prometa do naselja Sora, že leta uporabljamo napravo za merjenje kakovosti zraka, v tem času pa je v postopku nadgradnja za merjenje PM10 delcev. V sklopu kohezijskega projekta v naslednjih dveh letih načrtujemo izgradnjo nove kanalizacije, plinovoda, vodovoda in javne razsvetljave na trasi v dolžini 22 kilometrov.
Ob tej priložnosti čestitamo tudi Mestni občini Koper nagrajenki v kategoriji velikih občin, Občini Bovec, ki je nagrado prejela v kategoriji majhnih občin in Občini Divača, ki je prejela priznanje za dolgotrajno sistematično delo na področju obnovljivih virov energije (OVE) in učinkovite rabe energije (URE).
S strategijo razvoja občine strmimo k temu, da živimo slogan naše občine in ostajamo »Zelena vrata glavnega mesta«.