PRAVILA ORANJA KMETIJSKE POVRŠINE OB JAVNI CESTI IN PREPOVED ONESNAŽEVANJA JAVNIH CEST
12. 4. 2017
Kmetovalce oziroma obdelovalce kmetijskih površin obveščamo o prepovedih, ki jih določata Odlok o občinskih cestah v Občini Medvode ter Zakon o cestah, ter so namenjene večji prometni varnosti in preprečujejo uničevanje javne infrastrukture. Osnovni namen obvestila je preventivni in odvrnitev občanov od škodljivega ravnanja in posledično izrekanja sankcij inšpekcije.
Odlok o občinskih cestah v Občini Medvode v 42. členu določa, da je prepovedano orati v razdalji manj kot 4 m od ceste v smeri proti njej ali manj kot v širini 1 m od ceste vzporedno z njo. Za cestni svet se v skladu z zakonom šteje vse kar sestavlja cesto, vključno z bankinami, napravami za odvodnjavanje, jarki, nasipi, vkopi.... To pomeni, da pri opravilih na kmetijskih površinah s kmetijskimi stroji (traktorji, plugi ter drugimi kmetijskimi stroji) ni dovoljeno obračati na javni cesti. Prav tako je potrebno poskrbeti, da imajo vozila, ki vozijo po javnih cestah, kolesa s takšnimi naležnimi ploskvami, da ne poškodujejo vozišča.
Praktično pravilnost najmanjše razdalje oranja do javne ceste prikazujeta sliki v priloženem dokumentu.
Nemalokrat prihaja tudi do onesnaženja cestišča z nanosom blata in zemlje. Orač oziroma voznik delovnega stroja je dolžan, preden se vključi na javno cesto, pnevmatike očistiti blata, zemlje in drugih snovi ter tako očiščen zapeljati na javno cesto. Zakon o cestah določa, da je na cestišče javne ceste prepovedano nanašati blato ali jo kako drugače onesnaževati.
Za vsako od zgoraj naštetih kršitev je predpisana globa.
V primeru, da kmetijskih del nikakor ni mogoče izvesti tako, da ne bi ovirali in ogrožali prometa, poškodovali javne cesto ali povečali stroškov njenega vzdrževanja, Odlok o občinskih cestah v Občini Medvode v 33. členu dopušča možnost, da izvajalec del, pred pričetkom izvajanja del, občinsko upravo zaprosi za soglasje.
Prav tako želimo opozoriti, da je po Uredbi o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov na kmetijskih zemljiščih prepovedano gnojenje v obdobju med 15. novembrom in 1. marcem (odvisno od vrste gnojila).
Občani se morajo v primeru kršitev zavedati, da so odgovorni za svoje ravnanje, še posebej, če je zaradi tovrstnih posegov ogrožena varnost v cestnem prometu. V primeru, da sami opazijo kršitev druge osebe, se lahko obrnejo na občinskega inšpektorja Občine Medvode.
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog