OBRAVNAVA ODŠKODNINSKE TOŽBE MESTNE OBČINE KRANJ IN OBČINE ŠENČUR PROTI OBČINI MEDVODE
20. 1. 2017
Danes je ob 8.30 na okrožnem sodišču v Kranju potekala glavna obravnava odškodninske tožbe Mestne občine Kranj in Občine Šenčur proti Občini Medvode zaradi izstopa iz projekta gradnje gorenjske komunalne infrastrukture (GORKI). Tožbo sta občini vložili pred tremi leti, občine pa so skušale dogovor doseči tudi v postopku mediacije. Tožeči občini od Občine Medvode terjata 463.667 evrov odškodnine.
Mestna občina Kranj in Občina Šenčur tožita Občino Medvode, ker je sredi marca 2011 enostransko odstopila od projekta GORKI in s tem od gradnje skupne Čistilne naprave Smlednik. Do odstopa je prišlo le dva tedna pred sprejemom občinskega prostorskega načrta Občine Šenčur, s katerim so prav zaradi načrtovane čistilne naprave v Smledniku iz zazidljivosti izvzeli zemljišče v Trbojah, kjer so sprva načrtovali gradnjo skupne čistilne naprave za šenčursko in kranjsko občino. Občina Medvode svoj odstop od projekta utemeljuje s spremenjeno interpretacijo meril in kriterijev za financiranje projektov iz evropskih sredstev, zaradi katere projekt GORKI ne bi bil več upravičen do sofinanciranja, zato se je odločila poiskati druge možnosti financiranja gradnje komunalne infrastrukture na svojem območju.
V času načrtovanja projekta GORKI in v trenutku izstopa Občine Medvode so vse tri občine vodili še prejšnji župani, prav tako so bili drugi sodelavci na vodilnih položajih v občinah. Ravno to dejstvo je tudi glavni razlog, da novim županom in novim sodelavcem ni uspelo doseči dogovora v zadnjem postopku mediacije.
Na današnji obravnavi so bile zaslišane prve priče glede ugotavljanja temelja zahtevka. Zagovornik Občine Medvode, Primož Jazbec, je predlagal tudi zaslišanje nekdanjega župana Stanislava Žagarja in vodje Občinske uprave Vanje Debeljak, ki pa se zaslišanja nista udeležila zaradi bolezni.
Na Občini Medvode sicer poudarjamo, da smo z obema sosednjima občinama v zadnjih dveh letih vzpostavili zelo dobre sosedske odnose, sodelovanje pri različnih regijsko pomembnih projektih pa ocenjujemo kot odlično. Verjamemo, da odločitev sodišča ne bo vplivala na odnose med občinami in se veselimo prihodnjih skupnih projektov. Pred kakršnimi koli drugimi zaključki in izjavami za javnost bomo na Občini Medvode počakali na odločitev sodišča. Sodnica bo najprej odločala o temelju odškodninskega zahtevka, v morebitnem naslednjem koraku pa o višini odškodnine.