Po 12 letih v Medvodah sprejeli OPN
20. 6. 2018
Občinski svet Občine Medvode je na svoji 28. redni seji, v sredo, 20. junija 2018, soglasno sprejel Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Medvode. Gre za prostorski akt, s katerim se, ob upoštevanju usmeritev iz državnih prostorskih aktov, razvojnih potreb občine in varstvenih zahtev, določijo cilji in izhodišča prostorskega razvoja občine, načrtujejo prostorske ureditve lokalnega pomena ter določijo pogoji umeščanja objektov v prostor.
Občina Medvode je s pripravo Strategije prostorskega razvoja in Prostorskega reda občine Medvode začela že v letu 2006. S spremembo zakonodaje sta se pomembno spremenila način in vsebina priprave in sprejemanja občinskih prostorskih aktov, Občina Medvode pa je s sklepom določila, da bo nadaljevala s pripravo prostorskih aktov in jih končala kot enoten prostorski akt Občinski prostorski načrt (v nadaljevanju OPN). OPN vsebuje tako strateški kot tudi izvedbeni del in je sestavljen iz tekstualnega in grafičnega dela. Tekom postopka priprave dokumenta smo prejeli 725 pobud fizičnih in pravnih oseb. Prve smernice nosilcev urejanja prostora je občina pridobila že v letu 2006, preostanek pa v letih 2013 in 2014. Izvedena je bila tudi celovita presoja vplivov na okolje, v času med 6. 2. 2017 in 8. 3. 2017 pa je potekala tudi javna razgrnitev dopolnjenega osnutka Odloka o OPN občine Medvode in izvedena javna obravnava. V času javne razgrnitve je Občina Medvode prejela 298 pripomb, do katerih so se pripravljavci gradiv tudi opredelili. V času od oktobra 2017 do junija 2018 je potekalo pridobivanje pozitivnih mnenj 32 nosilcev urejanja prostora z intenzivnimi usklajevanji gradiva.
Med večjimi spremembami namembnosti zemljišč so strateške pobude Občine Medvode, pa tudi pobude podjetij in občanov, ki omogočajo razvoj naše skupnosti. Občina Medvode je uspela s prostorsko umestitvijo parkirišč na turistično bolj obremenjenih območjih (Smlednik, Zbilje, Topol pri Medvodah in Zavrh), novih infrastrukturnih povezav (npr. cesta ob Bošnici v Pirničah), dobili smo alternativno lokacijo za novogradnjo osnovne šole v Preski, umestili nove brvi za pešce in kolesarje čez Soro in Savo na treh lokacijah, določili lokacijo za nov zbirni center za ločeno zbiranje nenevarnih komunalnih odpadkov, omogočena je bodoča širitev pokopališč v Smledniku in Zgornjih Pirničah ter začetek prostorskega umeščanja Športnega parka Medvode, prvič so formalno določena območja namenjena tudi urbanemu vrtnarjenju.
Posebno se bodo novega OPN razveselili gospodarstveniki, katerim so dolgotrajni postopki onemogočali širitev in razvoj njihovih dejavnosti. Nova manjša območja namenjena poslovnim dejavnostim so določena v Sori, Mošah, Vašah, Medvodah (Preska) in Zbiljah (Jeprca). Turistično se bo lahko razvijalo tudi območje ob igrišču za golf v Smledniku z novimi namestitvenimi kapacitetami in območje na Golem Brdu, kjer pobudnik načrtuje rekreacijski center. Degradirano območje »hlevov v Hrašah« je spremenjeno v območje namenjeno centralnim dejavnostim. Izpostavili bi še možnost gradnje poligona za prostovoljno gasilsko društvo v Vikrčah in možnost prestavitve kmetije na Verju.
Ker je na območju občine Medvode zelo velik delež nepozidanih zazidljivih zemljišč namenjenih stanovanjski gradnji, je nov OPN najmanj naklonjen pobudam za nova območja za stanovanjsko gradnjo. Nova stanovanjska gradnja je predvidena v Zbiljah (Žeje), Sori, Zgornjih Pirničah, Vikrčah in Vašah. Nove razpršene gradnje niso predvidene, te se omogočajo le na območju krajinskega parka Polhograjski dolomiti za ohranjanje obstoječe poselitve. Spremenjen je tudi faktor največje dovoljenje stopnje pozidanosti, ki se iz 30% povečuje na 40% (stanovanjska gradnja) in zmanjšan pogoj glede najmanjše velikosti parcel za gradnjo stanovanjskih objektov.
Večje spremembe, ki so bile predstavljene v razgrnjenem dopolnjenem osnutku gradiva in v končni različici OPN niso bile uspešne, so območje namenjeno zasebni investiciji gradnje novega centra za starejše občane v Hrašah, širitev športnega parka pri VIZ Frana Milčinskega Smlednik in širitev igrišča pri POŠ Sora.
V sprejetem dokumentu so bile zajete pobude, ki smo jih na Občini Medvode sprejemali do konca leta 2013. Odlok bo stopil v veljavo 7. dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Od začetka leta 2014 že sprejemamo nove pobude, teh je trenutno že okoli 150, začetek pregledovanja le teh in priprava začetkov postopka spremembe OPN pa je predvidena za letošnjo jesen.
Vodja projekta priprave OPN, Nataša Špilak, z Oddelka za okolje, prostor in razvoj je izpostavila dolgotrajnost in zahtevnost postopkov priprave in sprejema takšnega strateškega dokumenta in ob tem povedala: » Vesela sem, da smo zadevo po 12 letih končno pripeljali do konca in, da je velik del strateških pobud Občine Medvode upoštevan, hkrati pa je bila upoštevana tudi približno tretjina vseh podanih pobud občanov.«
Župan Nejc Smole je sprejem Občinskega prostorskega načrta pospremil z besedami: »Eppur si muove (In vendar se vrti)«
Vsa gradiva OPN najdete na strani 28. redne seje.
Vsa gradiva OPN najdete na strani 28. redne seje.