Občina Medvode - Branju prijazna občina
3. 12. 2018
Združenje splošnih knjižnic in Skupnost občin Slovenije sta v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije danes v Levstikovi dvorani v Velikih Laščah Občini Medvode podelila naziv »Branju prijazna občina«. Nazive so na Ta veseli dan kulture podelili desetim občinam, ki aktivno delujejo na področju razvoja bralne pismenosti, branja in bralne kulture. Na Občini Medvode smo se izjemno razveselili prejema naziva, ki potrjuje dobro sodelovanje tako z javnimi zavodi kot kulturno umetniški društvi na območju občine Medvode ter posamezniki, ki delujejo na področju razvoja bralne kulture. Priznanje je na prireditvi prevzela Martina Kutnar, pomočnica vodje oddelka za področje družbenih zadev.
Združenje splošnih knjižnic in Skupnost občin Slovenije, v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije, sta že drugo leto zapored objavila javni natečaj »Branju prijazna občina«, katerega namen je promocija dobrih praks, ki jih za izboljšanje bralne pismenosti, spodbujanje branja in razvoj bralne kulture izvajajo občine.
Osrednje dejavnosti, ki so povezane s širjenjem bralne kulture na območju občine Medvode, ne izvaja samo knjižnica, ki je v ta namen ustanovljena; v to dejavnost so v veliki meri vključeni tudi vsi javni zavodi na območju občine Medvode, vsa kulturno umetniška društva, vsi avtorji literarnih in književnih del in drugi, ki s svojim delom prispevajo k razvoju, širjenju in ohranjanju pisane besede. Na območju občine Medvode se odvija ogromno dejavnosti, ki so tako ali drugače povezane s pisano besedo (bodisi z literarnimi ali književnimi deli).
Občina Medvode vsako leto, v okviru javnega razpisa za sofinanciranje kulturnih dejavnosti v občini Medvode, kot področje financiranja redne dejavnosti kulturnih društev sofinancira tudi literarno in gledališko dejavnost, ki sta z bralno kulturo najbolj povezani.
Prizadevamo si, da bi podprli čim večje število projektov, ki jih izvaja knjižnica oziroma katero od kulturno-umetniških društev z območja občine Medvode. Kulturno-umetniška društva so v veliki meri sofinancirana na javnih razpisih za sofinanciranje kulturnih dejavnosti, nekateri večji projekti se delno sofinancirajo tudi iz javnega razpisa za sofinanciranje programov prireditev. Občina Medvode poleg pomoči v obliki sofinanciranja nudi nekaterim društvom tudi svoje prostore. Kulturnih prireditev se udeležuje župan in drugi predstavniki Občine Medvode.
V svoji prijavi na javni natečaj smo med drugim izpostavili naslednje aktivnosti oziroma projekte izvedene v letih 2017 in 2018: Medvodko bere, S pisano besedo skupaj z vami napolnimo skledo, Bolgarski večer, Poletavci in NajPoletavci, Knjiga na dom, Knjiga na potepu, Pogovori med vodami in nov projekt Knjižnice Medvode v sodelovanju z drugi javnimi zavodi v občini Medvode, Medvoška knjižna transferzala.
Prav tako so v prijavi izpostavljene aktivnosti, ki jih izvaja Občina Medvode oziroma drugi deležniki v imenu Občine Medvode in prav tako pripomorejo k širjenju branja, bralne kulture. Med te aktivnosti lahko štejemo sofinanciranje mesečne izdaje občinskega glasila Sotočje, sofinanciranje dejavnosti Potujoče knjižnice, promocija branja oziroma drugih povezanih aktivnosti s knjigo na dogodkih, predstavah in drugih slovesnostih, poklon knjižnega darila prvim razredom na prvi šolski dan, poklon knjižnega darila najuspešnejšim devetošolcem ob zaključku šolanja, aktivnosti, ki so povezane s širjenjem bralne kulture v okviru Evropskega tedna mobilnosti (Prostofer in Čitalnica na mostu čez Soro), obeležitev partizanskih tiskarn na območju občine Medvode (Trilof in Donas). Omeniti velja tudi pred širšo javnostjo manj znan dogodek »Branja drevesom«, ki ga nekajkrat letno organizirajo kar avtorji različnih literarnih del sami.
Občini Medvode so v ponos vsi, ki so v preteklosti delovali in še vedno delujejo na področju razvoja bralne kulture, bralne pismenosti. V imenu Občine Medvode se vsem, tistim, ki so to že večkrat slišali, pa tudi tistim, do katerih besede pohvale še niso prišle, iskreno zahvaljujemo za prispevek k razvoju bralne kulture in za izdane knjige, s katerimi bralcem po širni Sloveniji skrajšate marsikatero deževno popoldne ali dolg zimski večer.
Doslej so naziv Branju prijazna občina pridobile: Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Kranj, Občina Črna na Koroškem, Občina Hrastnik, Občina Hrpelje-Kozina, Občina Ivančna Gorica, Občina Kamnik, Občina Krško, Občina Prevalje, Občina Radovljica, Občina Slovenske Konjice, Občina Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Občina Škofja Loka, Občina Šmartno pri Litiji, Občina Velike Lašče, Občina Trzin, Občina Tržič in Občina Žalec.
Doslej so naziv Branju prijazna občina pridobile: Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Kranj, Občina Črna na Koroškem, Občina Hrastnik, Občina Hrpelje-Kozina, Občina Ivančna Gorica, Občina Kamnik, Občina Krško, Občina Prevalje, Občina Radovljica, Občina Slovenske Konjice, Občina Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Občina Škofja Loka, Občina Šmartno pri Litiji, Občina Velike Lašče, Občina Trzin, Občina Tržič in Občina Žalec.
Občina Medvode se bo še naprej trudila za razvoj bralne pismenosti in, da pisana beseda ne bo odšla v pozabo tako, da bo skušala svoje prebivalce še naprej preko različnih aktivnosti in dejavnosti motivirati za branje.