Pogovorni večer z Markom Jenšterletom - PO SLEDEH BRANISLAVE SUŠNIK V PARAGVAJU
Vabljeni na pogovorni večer z Markom Jenšterletom. Po sledeh Branislave Sušnik v Paragvaju nas bo na domačiji Pr' Lenart avtor popeljal v četrtek 28. 3. 2019 ob 18. uri.
Slovensko-paragvajska antropologinja Branislava Sušnik se je rodila 28. marca 1920 v Medvodah. Prihodnje leto bomo obeležili 100. obletnico njenega rojstva! Dolgoletna direktorica etnografskega muzeja glavnega mesta Paragvaj je govorila kar 8 indijanskih jezikov in je na Filozofski fakulteti univerze v Asunciónu 20 let vodila katedro za ameriško arheologijo in etnologijo. Njena nekonvencionalna življenjska zgodba v mnogočem spominja na zgodbo Alme Karlin.
»V svoji dolgi in bogati znanstveni karieri je napisala teoretično osnovo za razvoj socialne antropologije in zgodovine Paragvaja ter številne študije o običajih in jezikih posameznih plemenskih skupnostih. Njena bibliografija zajema okoli 83 del. V Sloveniji sta izšli njeni deli Med Indijanci Lengua in Totemizem in šamanizem pri Čamokokih. Za življenjsko delo, ki obsega več kot 70 etnoloških razprav in člankov, je prejela 1992 paragvajsko nacionalno nagrado za dosežke v znanosti in bila posmrtno odlikovana za znanstveni prispevek k paragvajski identiteti«. Vir: http://www.mzz.gov.si/si/dan_latinske_amerike_in_karibov/ali_ste_vedeli/znani_slovenci_v_latinski_ameriki/
V letu 2020 Ministrstvo za zunanje zadeve, Sektor za javno diplomacijo in mednarodno sodelovanje v kulturi v sodelovanju z različnimi organizatorji načrtuje obeležitev obletnice rojstva s priložnostnimi dogodki. Na domačiji Pr' Lenart se bomo Branislavi Sušnik poklonili že letos.
Marko Jenšterle, ki se je leta 1992 v paragvajski prestolnici Asuncionu srečal s slovensko antropologinjo dr. Branislavo Sušnik, nam bo s spomini in fotografijami predstavil obeležja, ki so jih, v spomin na to pomembno slovensko znanstvenico, postavili v Paragvaju. Ob njeni spominski sobi v muzeju, ulici in znamki, bomo lahko videli tudi del področja njenih terenskih raziskav.
Marko Jenšterle (Kranj, 1958) je leta 1982 na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo diplomiral iz novinarstva. Po končanem študiju je postal novinar časopisa Delo. Od leta 1988 do 1990 je bil dopisnik Dela in Tanjuga iz Buenos Airesa, po vrnitvi pa se je zaposlil na tedanjem Sekretariatu za kulturo Republike Slovenije, današnjemu Ministrstvu za kulturo. Napisal je knjige Skeptična levica, Z argentinskimi Slovenci, Latinska Amerika? Čista fikcija! in Intervjuji (Od Allena Ginsberga do Maria Vargasa Llose) ter uredil zbornik Pogledi na Sovjetsko zvezo. Spremne študije je napisal v številnih knjigah latinskoameriških avtorjev, ki so izšle v Sloveniji. Ves čas redno obiskuje države Latinske Amerike in Karibov ter ob tem proučuje tamkajšnje politične razmere in kulturo. Posredoval je pri številnih gostovanjih slovenskih umetnikov v Latinski Ameriki in latinskoameriških v Sloveniji.
Udeležba na dogodku je brezplačna. Vabljeni!
Domačija Pr’ Lenart in Mojca Sfiligoj
Foto: arhiv NUK Ljubljana