KS SENICA
Uradne ure
Po dogovoru:
00:00
Člani (mandatno obdobje 2022 - 2026)
- predsednica, Karmen Maretič Debeljak
- podpredsednik, Damijan Belec
- podpredsednik, Gašper Kolar
- član, Zoran Črešnik
- član, Franc Poljanec
- članica, Jasna Kralj
- član, Rafael Tehovnik
- član, Rudolf Kalan
- član, Gregor Bizjak
- tajnica, Damjana Jenko
Člani (mandatno obdobje 2018 - 2022)
Člani (mandatno obdobje 2014 - 2018)
OPIS KRAJEVNE SKUPNOSTI
Krajevna skupnost Senica kot ena od lokalnih skupnosti v občini zadovoljuje lokalne interese in potrebe občanov tako, da odloča o lokalnih javnih zadevah, da upravlja z objekti namenjenimi kulturi in rekreacijskimi objekti, skrbi za lokalne ceste, za podobo kraja, pospeševanje kulturne dejavnosti, spodbujanje delovanja društev, gasilstva in drugih dejavnosti.
Zgornja in Spodnja Senica ter Ladja so gručasta naselja na robu ravnine Sorškega polja nad reko Soro in četudi jih zgodovinski viri ne omenjajo prav pogosto, imajo svoje korenine stoletja nazaj. Da so bili ti kraji naseljeni že v najstarejših časih, med drugimi priča tudi rimsko grobišče, ki so ga odkrili graditelji gorenjske železnice leta 1870 v bližini ladenske cerkve. Zbornik Škofja Loka in loško gospostvo (1973) navaja, da je po podatkih iz urbarja za leto 1540-1543 v starološko gospostvo spadal tudi grunt na Senici. Že v preteklosti je bilo zunaj jedra vasi nekaj posameznih hiš, med njimi tudi gostilna in kovačija na Jeprci, ki je omenjena kot mejna točka loškega posestva Freisinških škofov. Bila je tudi pomembno transportno in trgovsko stičišče regionalne ceste Kranj–Jeprca z lokalno povezavo Škofja Loka-Jeprca, ki so jo gradili od leta 1776 dalje. Isti vir navaja, da je bilo prebivalstvo dolžno za gradnjo ceste dajati obvezne dajatve. Opisan je tudi prehod čez reko Soro pod Ladjo-Stresounbrod, kot zanimivo vodno krajevno ime, prehod čez reko in mejna točka loškega gospostva. Tudi škofijski arhivar Anton Koblar v Zgodovini sorške fare (1884) navaja, da je bil pod vasjo »Ladija« kraj z imenom Stresou brod, verjetno po brodarju Stresu, ki se je na tem kraju prevažal s svojim brodom. V Kroniki župnije Reteče je več zapisano o Zgornji Senici: od prvih zgodovinskih zapisov vasi, podatkov o prebivalstvu, kmetijah in njihovih lastnikih, do domačih imenih in znamenj o požaru leta 1907. Posebnost je, da je Zgornja Senica razdeljena med dve fari, sorško in reteško.
Leta 1980 je Javna tribuna, glasilo SZDL občine Ljubljana – Šiška, izdala tudi Kroniko Senica in okolica, v kateri je na kratko opisana kronologija povojnega dogajanja s poudarkom na kmetijstvu.
Leta 1980 je Javna tribuna, glasilo SZDL občine Ljubljana – Šiška, izdala tudi Kroniko Senica in okolica, v kateri je na kratko opisana kronologija povojnega dogajanja s poudarkom na kmetijstvu.
NASELJA:
- Zgornja Senica
- Spodnja Senica
- Ladja
POVRŠINA: 192 hektarov
ŠTEVILO PREBIVALCEV: 868 (1. 1. 2021)