Mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke
18. 3. 2022
Marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, mesec, ko opozarjamo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Od leta 2011 v Registru raka Republike Slovenije beležijo občuten padec novih primerov raka debelega črevesa in danke. Med vsemi novo odkritimi raki v Sloveniji se je med letom 2007 in 2018 rak debelega črevesa in danke po pogostosti pomaknil z drugega na peto mesto, k čemur pomembno prispeva odkrivanje in odstranjevanje predrakavih sprememb na kolonoskopijah v Programu Svit.
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki - Program Svit, deluje na način, da pri navidezno zdravih odraslih med 50. in 74. letom starosti s preprostim testom blata išče sledove prikrite krvavitve. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa na kri v blatu so v nadaljevanju pregledane na kolonoskopiji, kjer se ugotovi vzrok krvavitve.
Program se je prilagodil tudi na izzive, ki jih je v zadnjem obdobju prinesla epidemija covid-19 ter tudi v tem obdobju deloval po vnaprej zastavljenem načrtu. V letu 2021 je bila odzivnost 63,35 %, kar je nekoliko manj kot v letu 2020, ko je bila 64,37 %. V občini Medvode je bila odzivnost nad slovenskim povprečjem in sicer 69,36 %. Odzvalo se je kar 74,86 % žensk in 63,57 % moških.
Rak na debelem črevesu in danki se v telesu razvija več let, preden se pojavijo prvi simptomi, zato je pomembno, da so predrakave in rakave spremembe pravočasno odkrite. V Programu Svit je med odkritimi raki do 60 % rakov odkritih dovolj zgodaj, da onkološkega zdravljenja pacienti ne potrebujejo. Če se v program odzovemo redno vsaki dve leti, zelo povečamo možnost, da morebitno bolezen pravočasno zaznamo in jo uspešno odstranimo. Zato vas vljudno vabimo, da se udeležite Programa Svit, saj školjka skriva dragocenost, ki vam lahko reši življenje.
Več o programu Svit si lahko preberete tukaj.