Podpisali pogodbo za izvajanje javne gasilske službe
Župan Nejc Smole je podpisal štiriletno pogodbo za izvajanje javne gasilske službe s predstavniki Gasilske zveze Medvode in 6 prostovoljnimi gasilskimi društvi, ki sestavljajo skupaj s Poveljstvom Gasilske zveze Medvode javno gasilsko službo v občini.
Višina sredstev za izvajanje javne gasilske službe je določena v proračunu Občine Medvode za leti 2023 in 2024 in znaša letno 145.000 evrov, ki se zagotavljajo na proračunskih postavkah:
- · 3.1.1.1 Gasilska zveza Medvode in prostovoljna gasilska društva,
- · 3.1.1.2 Zdravniški pregledi - operativni gasilci,
- · 3.1.2.1 Osebna zaščitna oprema za operativne gasilce.
Pogodbeni zneski za leti 2025 in 2026 bodo opredeljeni v aneksu k pogodbi po sprejemu proračuna za ti dve leti.
V Občini Medvode izvajanje obvezne javne lokalne službe zagotavljanja varstva pred požari in drugimi nesrečami zagotavlja šest prostovoljnih gasilskih društev in poveljstvo Gasilske zveze Medvode. Gasilske enote so razdeljene po kategorijah, PGD Preska Medvode spada v najvišjo, 3. kategorijo, PGD Smlednik, PGD Sora in PGD Zgornje Pirniče v 2. kategorijo in PGD Spodnje Pirniče Vikrče-Zavrh ter PGD Zbilje v 1. kategorijo. Krovna organizacija vseh šestih prostovoljnih gasilskih društev je Gasilska zveza Medvode.
Skladno s pogodbo med Občino Medvode, Gasilsko zvezo Medvode in prostovoljnimi gasilskimi društvi o opravljanju javne lokalne gasilske službe, Občina Medvode mesečno nakazuje proračunske dvanajstine. Sredstva se porabljajo za operativno dejavnost društev, stroške intervencij za gasilske enote, ki izhajajo iz Zakona o gasilstvu in nalog gasilstva, plačilo elektrike, telefona, goriv in maziv, zavarovanja in za usposabljanja članstva.
S preostalimi sredstvi pa krijemo refundacije gasilcem, povezane z izvajanjem izobraževanj in tečajev. Gasilska zveza Medvode lahko za lastno dejavnost porabi do največ 20 % sredstev. Ostala sredstva pa razdeli med prostovoljna gasilska društva po Pravilniku in na podlagi točkovanja oziroma letne ocene in kategorizacije. Pomembnejše investicije v gasilstvo se vodijo v ločenih proračunskih postavkah.
Redne preglede operativnih gasilcev je potrebno izvajati skladno z Zakonom o gasilstvu in Pravilnikom o ugotavljanju zdravstvene sposobnosti operativnih gasilcev. Po pravilniku morajo biti operativni gasilci, ki opravljajo naloge IDA pregledani na vsake tri leta. Minimalno število vseh operativnih gasilcev, po kategorizaciji, za katere moramo predvideti sredstva, je 168.
Za operativne gasilce je predpisana tudi osebna zaščitna oprema. Gasilska društva oziroma Gasilska zveza kupijo potrebno opremo, katere stroške jim povrnemo iz proračuna. Potreba po nakupih se je izpostavila predvsem po naravnih nesrečah v letu 2014. Osebna zaščitna oprema za operativne gasilce je naslednja: zaščitne gasilske čelade (jakna, hlače), zaščitne gasilske uniforme, zaščitne gasilske rokavice (požarne, tehnične), zaščitni gasilski škornji, gasilske podkape ter pozicijski gasilski pasovi.