Higienski papir iz tetrapaka
Občina Medvode se je leta 2022 pridružila pobudi Circular Shield in vstopila v Komunalni snovni krog Ljubljana, prek katerega javne objekte oskrbujemo s higienskim papirjem, ki je izdelan iz odpadne embalaže tetrapak.
Postopoma se projektu priključuje vse več upravljavcev objektov z območja občine Medvode. Prva je bila Občina Medvode z občinsko stavbo, mrliškimi vežicami in tržnico, sledili pa so Javni zavod Sotočje Medvode (Športna dvorana Medvode, Kulturni dom Medvode, Klub Jedro, Rojstna hiša Jakoba Aljaža), Osnovna šola Pirniče in Društvo Barka.
Zapiranje snovnih tokov oziroma krožno gospodarstvo je gospodarno, premišljeno in učinkovito ravnanje z odpadki in odpadnimi materiali kot surovinami, ki jim dajemo novo življenje ali jih čim dlje ohranjamo v obtoku.
Za izdelavo higienskega papirja ni treba sekati drevesVsak listič recikliranega higienskega papirja iz sekundarne surovine razbremenjuje okolje. Namesto sečnje dreves in izčrpavanja narave v našem krožnem modelu ponovno uporabimo surovine iz odpadkov. Tetrapake, ki jih občanke in občani pravilno ločujemo in oddamo v rumene zabojnike, Javno podjetje VOKA Snaga zbere in preda družbi za ravnanje z odpadno embalažo, ki embalažo sortira in pripravi za recikliranje. Embalažo nato preda papirnici, ki iz odpadnih tetrapakov izdela higienski papir. Distributer higienski papir dostavi javnim ustanovam, ki ga vsakodnevno uporabljajo v kuhinjah in toaletnih prostorih. Ločeno zbrana odpadna embalaža se tako uporabi kot sekundarni vir celuloze in se vrne v isto lokalno skupnost kot reciklirani higienski papir.
Ko embalažo tetrapak izpraznimo, jo sploščimo in zapremo s pokrovčkom. Tako zavzema 20-krat manj prostora, s čimer prihranimo prostor v zabojnikih in pri transportu. S tem vplivamo tudi na nižje izpuste CO2. Tetrapak, ki se najpogosteje uporablja kot embalaža mleka, pijač in jogurtov, sestavljajo celulozna vlakna (74 %), polietilen (22 %) in alu folija (4 %). Celulozna vlakna se uporabijo za izdelavo higienskega papirja, polietilen in alu folija pa se prav tako reciklirata in uporabita na primer za izdelavo podajalnikov za papir.
Merimo učinke in vpliv na okoljeSodelujoči partnerji v Medvodah smo tako v letu 2023 pred sečnjo ohranili 41 dreves oziroma 164 m2 gozda. Reciklirali smo 90.055 kosov oziroma 3.381 kilogramov odpadne embalaže tetrapak. S tem smo zmanjšali emisije CO2 za 2.563 kilogramov in preprečili sežig oziroma odlaganje 9 m3 odpadne embalaže.
Izdelki so varni za naše zdravje
Higienski papirni izdelki (toaletne brisače, toaletni papir, robčki, serviete) iz embalaže tetrapak so izdelani po najvišjih okoljskih in zdravstvenih standardih, kar dokazujejo s certifikati (Ecolabel), dermatološkimi testi in testi ustreznosti za stik z živili.
Bi se nam želeli pridružiti?Veseli bomo tudi novih organizacij, ki bi se želele pridružiti pobudi. Uporabnikom se z vključitvijo stabilizirajo ali celo znižajo stroški, oskrba pa je stabilna tudi v času krize na trgu surovin. Vse informacije o tem, kako se lahko priključite, najdete na povezavi.
Za manj odpadkov.Tako z vidika zdravja kot tudi varovanja okolja je naš skupni cilj zmanjševanje uporabe sladkih pijač iz tetrapakov, ki so večinoma škodljive za naše zdravje. Prizadevamo si tudi, da se oskrbujemo čimbolj lokalno prek kratkih dobavnih verig in tako uporabljamo mleko z bližnje kmetije namesto mleka iz tetrapaka. Naš skupni cilj naj bo torej čimmanj odpadnega tetrapaka, dokler tega cilja ne dosežemo, pa bomo s snovnim krogom poskrbeli, da bo odpadna embalaža vsaj koristno ponovno uporabljena.
Več informacij najdete na spletni strani Komunalni snovni krog in Komunalni snovni krog Ljubljana.