Razširitev in rekonstrukcija pokopališča v Smledniku
V Smledniku se že več kot 60 let načrtuje širitev pokopališča, ki v tem trenutku skorajda nima več prostih grobnih mest. Župan Nejc Smole je danes s predsednikom upravnega odbora podjetja Lesnina MG oprema, d. d., Boštjanom Mencingerjem, podpisal pogodbo za rekonstrukcijo in širitev pokopališča v Smledniku. Dela bo izvajalec začel v naslednjih dneh.
Dolgo pričakovan projektŽe leta 1962 je zabeležena prva pobuda za širitev pokopališča v Smledniku. Ves čas so se premlevale možne rešitve glede ustreznega zemljišča za ta kraj počitka, v začetku devetdesetih let pa je bilo stanje že alarmantno, saj skorajda ni bilo prostih grobnih mest. Leta 1995 je bilo zgrajeno pokopališče v Pirničah, del najemnikov grobnih mest v Smledniku je grobove prenesel na novo pokopališče, zato se je sprostilo kar nekaj mest. Že v prvih letih novega tisočletja pa so bila skoraj vsa grobna mesta ponovno zasedena in ideja o širitvi je bila ponovno vedno bolj živa. Leta 2017 je upravljanje pokopališč na območju občine Medvode prevzel Režijski obrat Občine Medvode, pred tem so namreč za pokopališča skrbele krajevne skupnosti. Leta 2019 smo z lastniki sosednjih zemljišč dosegli dogovor o odkupu njihovih zemljišč za potrebe širitve pokopališča. V letih 2020 in 2021 je projektant, podjetje Elea Ic d.o.o. z vodjo projekta Natašo Štrukelj, univ.dipl.inž.arh, izdelal projektno dokumentacijo za novo pokopališče. V letih 2021 in 2022 smo izvedli prvi dve javni naročili, s katerima smo iskali izvajalca, a pri tem žal nismo bili uspešni. Letos smo javno naročilo ponovili tretjič in prejeli več ponudb z najbolj ugodno ponudbo podjetja Lesnina MG oprema, d. d. v vrednosti 1.092.645,46 evra. Jeseni smo z najemniki grobnih mest, dosegli dogovor o prestavitvi nekaj grobov zaradi gradnje povezovalne poti med starim in novim delom pokopališča.
Kakšno bo novo pokopališče?Na pokopališču v Smledniku je trenutno okoli 520 grobnih mest, širitev pokopališča pa je že nekaj let ena izmed prioritetnih investicij v KS Smlednik, saj je prostorska stiska iz leta v leto večja. Površina novega dela pokopališča znaša približno 1.800 m2, velikost pokopališča se bo tako povečala iz 2.600 na 4.400 m2. Širitev pokopališča bo izvedena v smeri proti gozdu. Z izgradnjo bomo pridobili prostor za 102 grobni mesti za klasični pokop, 47 žarnih grobnih mest, območje za raztros pepela in steno z žarnimi nišami. Na starem delu pokopališča bomo na novo tlakovali dostopno pot z lažjim dostopom do grobov. Urejen bo prostor za smetnjake ter prostor za vodo, s postavitvijo novega pitnika.
Prihodnji dan spomina na mrtve s prenovljenim in večjim pokopališčemGradbena dela bodo večinoma potekala za obstoječim pokopališčem, deloma pa bodo posegla tudi na staro pokopališče, ko bo uporaba nekoliko ovirana. S podpisom pogodbe smo zato počakali do dneva spomina na mrtve, ko je obiskovalcev pokopališča največ. V naslednjih dneh bo sledila uvedba v dela, ko bo začel teči pogodbeni rok za izvedbo projekta. Gradnja bo zaključena predvidoma konec prihodnjega poletja, dinamika del pa bo odvisna tudi od vremenskih razmer pozimi. Nadzor bo izvajalo lokalno podjetje EKONA d. o. o.
Več o arhitekturni zasnoviObstoječe pokopališče leži južno od župnijske cerkve sv. Urha, na vzpetini nad Savo in nad Zbiljskim jezerom. Širitev bo izvedena proti gozdu, na južnem delu obstoječega pokopališča. Parcele, namenjene razširitvi, tvorijo vzdolžno zemljišče širine približno 30 metrov, dolžine približno 67 metrov na zahodu in 85 metrov na vzhodu. Za zagotavljanje stabilnosti infrastrukture, je potrebno izvesti več podpornih zidov, višina najvišjega znaša kar 6,5 metra.
Novo pokopališče je predvideno vzdolžno, kot nadaljevanje obstoječega. Za premostitev višinskih razlik v terenu bodo izvedeni podporni zidovi različnih višin. Dostop do novega dela je predviden po obstoječi osrednji poti obstoječega pokopališča in ob spomeniško zaščiteni grajski grobni kapeli rodbine Lazarini preko klančine, na nivo terena novega dela. Zaradi specifične morfologije terena je zasnova dvonivojska. Na zgornjem nivoju, na vzhodnem delu parcele, so predvidena mesta za talni pokop (žarni in klasični). Spodnji nivo na zahodnem delu pa bo vseboval mesto za raztros pepela, manjšo ploščad, ter parkovni del, ki se konča z žarnim zidom - kolumbarijem. Na novem delu bo dostopna tudi voda za zalivanje rastlin in urejena minimalna osvetlitev.
Do polne zasedenosti pokopališča je predvidena izvedba v več fazah, saj se bodo nove vrste grbov dodajale glede na potrebe. Območje bo ozelenjeno z novimi drevesi, trajnicami, travami in vzpenjavkami.