Želja po pobratenju
13. 6. 2018
Minuli festival Medvode v gibanju so obogatili tudi gostje iz tujine, ki so se aktivno vključili v dogajanja na sotočju
Namen mednarodnega sodelovanja je spoznavanje med narodi, saj so nova prijateljstva popotnica miru in solidarnosti. Medvode kot mlado mesto kljub svoji majhnosti (ali pa prav zato!) nadaljuje svojo tradicijo odprtosti drugim narodom, kar se je pokazalo tudi ob nedavnem festivalu Medvode v gibanju. Na pobudo in v organizaciji občinskega odbora za mednarodno sodelovanje sta se namreč dogodka ob sotočju obeh rek udeležili tudi delegaciji iz prijateljskih mest, in sicer nemške Nidde in italijanskega Ponte San Nicola. Po prvih odzivih so bili naši prijatelji iz obeh evropskih mest navdušeni tako nad sprejemom kot dogajanjem. Zato ne preseneča pobuda delegacije iz Nidde, da bi že tako tesno sodelovanje med obema mestoma še poglobili oziroma jim dali bolj »bratsko« noto.
Živahnost in vitalnost
Sicer pa so naši gostje iz Nidde tistih nekaj dni, ki so jih preživeli v Sloveniji, kar dobro izkoristili. Že ob prihodu so se seznanili z bogatim programom dogajanj in mnogi so pravilno ugotovili, da jih čaka dokaj naporen konec tedna v Sloveniji.
Drugi dan obiska so si obiskovalci ogledali našo prestolnico. Že to, da so Medvode tako blizu glavnega mesta, jim je bilo zelo všeč, po celodnevnem pohajkovanju po Ljubljani pa je njihovo navdušenje kar rastlo. Eden od gostov je tako dejal: »Ljubljana me je očarala z živahnostjo in vitalnostjo. Povsod je polno predvsem mladih ljudi. In še nekaj: Ljubljana je zelo lepo, čisto in urejeno mesto. Naj tako tudi ostane!«
Zavidajo nam kulturo in mlade
Sobota pa je bila medvoški dan. Začela se je z obvezno jutranjo kavico v kavarni v Kulturnem domu. Kratki predstavitvi kulturno bogate ponudbe Medvod je sledila še zanimivejša (vsaj za naše nemške goste) predstavitev aktivnosti mladih v sosednjem Jedru. Res je, da so v nemški delegaciji bili večinoma starejši, zato morda ne preseneča, da so jih predvsem aktivnosti za mlade zelo navdušile, saj pogrešajo nekaj takšnega pri njih doma. In da o tako bogati kulturni ponudbi lahko pri njih samo sanjajo, je odkrito priznal eden od gostov.
Sledil je obvezen postanek v skupnosti Barka, kjer je vodja Blaž Brešan predstavil dejavnost in namen skupnosti. Tovrstno sodelovanje med ljudmi, kjer živijo v sožitju tisti, ki pomoč potrebujejo, in tisti, ki so to pomoč pripravljeni dati, je bila za nemške goste novost. Obisk je sprožil vrsto čustev, od ganjenosti do navdušenja.
Opoldne je bil čas tudi za turistični ogled Medvod. Najprej polurni postanek ob jezerskem nabrežju za sprehod med labodi, nato pa hiter »mimovoz« skozi Smlednik, kjer so s pogledom ošvrknili ostanke Starega gradu, mimo golf igrišča nasproti Brezovca, nato počasi skozi Pirniče na drugi konec Medvod – na Topol oziroma Katarino. A časa za počitek ni bilo. Pohodniško razpoložen del skupine je z našim vodnikom Markom Sušnikom osvojil bližnji vrh Sv. Jakoba, tisti, ki jim ta vzpon ni dišal, pa so se sprehodili do cerkvice Sv. Katarina. In da ne pozabimo omeniti med Nemci najbolj poznanega Slovenca: trojica si je zaželela obiskati Avsenikovo Begunje in smo jim uresničili tudi to željo. Večer smo nato zaključili ob druženju z okusi Medvod in prijetni glasbi v središču Medvod.
Od prijateljevanja do bratenja
Sobotno večerno druženje smo izkoristili tudi za kratko izmenjavo mnenj glede nadaljnjega sodelovanja. Gostje iz Nemčije so še pod pozitivnimi vtisi obiska predlagali, da bi naši zelo prijateljski odnosi naredili korak naprej in bi se mesti Nidda ter Medvode tudi uradno pobratili. O možnostih in nadaljnjih korakih bomo več govorili na naslednjem srečanju, verjetno še letos, predvidoma pozno jeseni. Prihodnje leto pa nas bodo gostje iz Nidde ponovno obiskali, le da nam bodo takrat predstavili svoje mesto, predvidoma še isto leto pa jim bomo obisk tudi vrnili. Morda bomo takrat tudi že ugotovili, da imamo dovolj skupnih interesov za uradno pobratenje.
Robert Peklaj
Robert Peklaj