Opazovalnica ptic ob Hraškem mokrišču
8. 11. 2021
Med potepanjem po domači občini vabljeni, da obiščete tudi opazovalnico ptic ob Hraškem mokrišču. V okviru LAS projekta Zgodbe naših mokrišč smo objekt postavili v sodelovanju z Zavodom RS za varstvo narave. Letošnje odprtje lesene opazovalnice ptic je bilo eno od sklepnih dejanj triletnega projekta Lokalne akcijske skupine Za mesto in vas, Zgodbe naših mokrišč. Hraške mlake resda ni naredila narava ampak človek, vendar so postale dom za več kot 100 različnih vrst ptic, 30 različnih vrst kačjih pastirjev in 7 vrst dvoživk.
Osnovna ideja opazovalnice je ustvariti učilnico na prostem z zastrtimi pogledi na naravo, ki jo obdaja. Skozi line lahko opazujete ptice in drugo življenje na območju mokrišča, ne da bi živali s tem plašili. Na opazovalnici najmlajši lahko s pomočjo izobraževalne table pomagajo žabici čez cesto in se hkrati poučijo o pomembnosti dvoživk in nevarnostih, ki prežijo na njih. Tablo je pripravila Nika Hrabar iz Zavoda RS za varstvo narave, ilustracije pa je prispevala Ines Zgonc iz Zavoda Terra Rossa. Opazovalnico smo opremili tudi s 15 fotografijami najbolj pogostih ptic na tem območju, prispeval jih je ornitolog in fotograf Tone Trebar.
Vrednost opazovalnice je slabih 24.000 EUR, večino sredstev pa je prispeval Evropski kmetijski sklad: Evropa investira v podeželje. Namen projekta Zgodbe naših mokrišč je obnovitev in ohranitev naravovarstveno pomembnih mokrišč v občinah Trzin, Medvode, Mengeš, Domžale in Vodice. Mokrišča so ogrožena zaradi pritiskov urbanizacije, opuščanja ekstenzivnega kmetijstva in neprimernih praks gospodarjenja z gozdovi, zaradi česar so se ohranili le še njihovi ostanki. V sodobnem času jih zaradi preteklih človeških negativnih vplivov in podnebnih sprememb ogrožajo predvsem pospešeno sukcesivno zaraščanje, zaraščanje s tujerodnimi invazivnimi rastlinskimi vrstami in še vedno neposredno uničevanje s strani obiskovalcev/prebivalcev (zasipavanje in odlaganje materiala, teptanje izven poti). Zaradi tega so potrebni ukrepi za izboljšanje stanja mokrišč.
Mokrišča so ekosistemi, ki imajo lastnosti tako vode kot kopnega. Zato imajo zelo veliko vrstno raznolikost ter redke in posebne rastlinske in živalske vrste, ki so se prilagodile življenju v takšnem okolju. Pomembna so tudi za človeka, saj varujejo pred poplavami in sušo ter prečiščujejo pitno vodo. So tudi vir dobrin ter učilnica v naravi. Ob obisku območja mokrišč v Hrašah poskrbite, da s svojim obiskom ne vznemirjate živali in ne onesnažujete okolja, za sprehajanje ob mokrišču pa uporabljajte le urejene poti.