Pomoč invalidom v obliki domske oskrbe ali z družinskim pomočnikom
29. 3. 2022
Osebam z motnjami v duševnem in telesnem razvoju pomoč lahko nudijo tako občine, kot tudi država. Po novem je financiranje družinskega pomočnika prevzel državni proračun, Občina Medvode pa bo še naprej sofinancirala domsko oskrbo za približno 15 občanov.
Domska oskrba
Institucionalno varstvo je oblika obravnave v zavodu, drugi družini ali drugi organizirani obliki, ki upravičencem nadomešča, dopolnjuje ali zagotavlja funkcijo doma ali lastne družine. Obsega osnovno in socialno oskrbo osebam z motnjami v duševnem in telesnem razvoju ter zdravstveno varstvo, v okviru institucionalnega varstva pa se zagotavljajo še posebne oblike varstva.
Po Zakonu o socialnem varstvu se iz proračuna občine financirajo stroški storitev v zavodih za odrasle, kadar je upravičenec oziroma drug zavezanec delno ali v celoti oproščen plačila storitve. Pravico do oprostitve lahko uveljavljajo upravičenci in zavezanci, ki po merilih Uredbe o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev ne morejo plačati celotne vrednosti opravljene storitve. O upravičenosti do delne oziroma celotne oprostitve plačila odloča Center za socialno delo Ljubljana Šiška (krajevna pisarna Medvode).
Število oskrbovancev, ki jim Občina Medvode sofinancira bivanje, se preko leta spreminja. V decembru 2021 je Občina Medvode sofinancirala oskrbo v domovih za petnajst naših občanov. Oskrbovanci so bili nastanjeni v naslednjih zavodih: CUDV Črna na Koroškem, CUDV Draga, Društvo Altra, Društvo za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju – Barka, Prizma Ponikve, Varstveno delovni center Tončke Hočevar, Zavod Hrastovec – Trate in Zveza Sonček.
Mesečni prispevek občine na občana se je v letu 2021 gibal med 200 EUR in 1.818 EUR. Za sofinanciranje socialnega varstva invalidov smo v letu 2021 namenili 168.120 EUR.
Družinski pomočnik
Družinski pomočnik
Institut družinskega pomočnika, ki je bil v Sloveniji uveden leta 2004, ima pomembno vlogo predvsem pri ohranjanju kakovostne starosti invalidnih oseb. Institut družinskega pomočnika je pravica upravičenca do institucionalnega varstva, da lahko v primerih in pod pogoji, določenimi z Zakonom o socialnem varstvu, namesto celodnevnega institucionalnega varstva izbere družinskega pomočnika, ki mu nudi pomoč v domačem okolju. Invalidna oseba uveljavlja pravico do izbire družinskega pomočnika pri pristojnem centru za socialno delo. Družinski pomočnik je oseba, ki invalidni osebi nudi pomoč, ki jo potrebuje. To je lahko oseba, ki ima isto stalno prebivališče kot invalidna oseba (oziroma eden od družinskih članov invalidne osebe) in se je odjavila iz evidence brezposelnih oseb, zapustila trg dela ali pa je v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom od polnega delovnega časa.
Sistem financiranja družinskega pomočnika je oblikovan v luči čim večje preglednosti porabe sredstev. Del sredstev se tako zagotovi tudi iz naslova dodatka za tujo nego in pomoč oziroma dodatka za pomoč in postrežbo. Invalidne osebe in njeni zavezanci za preživljanje morajo državi povrniti del sredstev, ki jih je ta namenila za pravice družinskega pomočnika, skladno z njihovo plačilno sposobnostjo.
Od leta 2022 naprej postopek financiranja, v skladu z Zakonom o finančni razbremenitvi občin, izvaja ministrstvo. Postopek se spremeni le v delu, ko pristojni center za socialno delo izda odločbo, se le ta ne posreduje več občini stalnega prebivališča invalidne osebe, ampak je ministrstvo v celoti prevzelo financiranje družinskega pomočnika.
V preteklem letu smo financirali dva družinska pomočnika. Za družinske pomočnike smo v letu 2021 namenili 21.160 EUR. Sredstva bo povrnilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Z 18. 1. 2022 so družinski pomočniki upravičeni do višjega delnega plačila za izgubljeni dohodek in sicer v višini 1,2 kratnika minimalne plače oziroma sorazmernega dela plačila za izgubljeni dohodek v primeru dela s krajšim delovnim časom od polnega.
Za več informacij predlagamo, da se obrnete na lokalno pristojni Center za socialno delo.