Evropska Lepota in harmonija
Po dveh letih epidemije Covid 19 so nam razmere končno omogočile, da smo uspešno zaključili projekt Lepota harmonije (Lens&Harmony), ki je bil sofinanciran s sredstvi Evropske unije iz naslova Evropa za državljane.
Že januarja smo prijateljska mesta povabili k sodelovanju v projektu, in sicer z natečajem za fotografije na temo Mejni stereotipi. Razpis je bil objavljen na FB straneh Mednarodnega odbora Medvode, občine Medvode in drugih prijateljskih mest. Na natečaj se je odzvalo 16 fotografov iz štirih mest – Ponte San Nicola, Cresta, Nidde in Medvod.
Naslednji korak v projektu je bilo februarsko vabilo za sodelovanje v skupnem glasbenem orkestru z željo, da udeleženci skupaj zaigrajo priredbo glasbe, za katero je aranžma napisal Marko Mozetič Mozo. Hkrati smo prav tako mesta pozvali, da med svojimi občani opravijo video anketo o mejnih stereotipih.
Foto natečaj Mejni stereotipi
Strokovna komisija, v kateri je bilo pet profesionalnih fotografov in mladi prostovoljec iz projekta EVS, ki se izobražuje na področju fotografije, je opravila izbor izmed 60 fotografijami in izbrala 22 najboljših. Z anonimnim glasovanjem smo dobili zmagovalko, in sicer je bila to fotografija z naslovom Pod mostom, njena avtorica pa je Irena Krasnik.
Zaključek projekta v Medvodah
Osrednji dogodek projekta je bilo srečanje predstavnikov prijateljskih mest v Medvodah od 12. do 15. maja, s katerim smo tudi uspešno zaključili projekt Lepota harmonije (Lens & Harmony).
Srečanja v Medvodah se je udeležilo 32 predstavnikov pobratenega mesta Crest iz Francije, med njimi tudi podžupanja Stephanie Karcher, in osem predstavnikov prijateljskega mesta Ponte San Nicolo iz Italije.
V četrtek pozno popoldne smo prijazno sprejeli goste pred občino Medvode, jih seznanili z njihovimi gostitelji in jih ob kozarčku dobrodošlice ter s pogačo in harmoniko pospremili v domove naših krajanov, ki so prijazno in z veseljem odprli vrata svojih domov.
Naslednji dan smo z gosti obiskali Hišo Evropske unije v Ljubljani, kjer smo predstavili rezultate anket o mejnih stereotipih, ki smo jih od februarja dalje izvedli v okviru projekta. Tako je Irena Sonc Šlenc predstavila rezultate ankete, Alessandra Tormene iz prijateljskega mesta Ponte San Nicolo je predstavila možnosti čezmejnega sodelovanja, Luka Ilinčič in Urban Pipan pa kratek film z razmišljanji prijateljskih mest o mejnih stereotipih. Sledil je turistični obisk Ljubljane, v okviru katerega je Taja Malnar pripravila pravi lov za zakladom. Obisk v Ljubljani smo zaključili na Odprti kuhni na Pogačarjevem trgu, zvečer pa se ob prihodu v Medvode še udeležili odprtja medvoškega kulturnega festivala.
Odprtje razstave in podelitev priznanj
Sobota je bila namenjena osrednjemu dogodku – slavnostnemu odprtju fotografske razstave Mejni stereotipi, večer pa smo zaključili s harmonijo, in sicer s skupnim nastopom združenih slovenskih in francoskih glasbenikov. Dogodek smo izkoristili tudi za podelitev priznanj fotografom, katerih dela so bila izbrana za razstavo Mejni stereotipi v Galeriji na prostem v centru Medvod. Kot je bilo že napisano, je strokovno komisijo najbolj prepričala Irena Krasnik s fotografijo Dom pod mostom. Sicer pa si bodo izbor najboljših fotografij lahko ogledali tudi drugi, saj bodo fotografije opravile pravo manjšo turnejo po mestih, iz katerih so sodelovali fotografi.
Nedelja je bila namenjena turističnemu ogledu medvoške občine s posebnim turističnim avtobusom, čemur je sledil piknik ob Zbiljskem jezeru, kjer smo tudi uradno zaključili srečanje. Popoldan so gostje izkoristili še za druženje z družinami in se v ponedeljek poslovili od gostiteljev.