Zvonka T Simčič (medalja) - 2023
Poleg študija na Ljubljanski akademiji za likovno umetnost, kjer je tudi magistrirala, je opravila dvoletni študij geomantije pri Marku Pogačniku, postdiplomski študij klasične duhovnosti na Ljubljanski univerzi ter pridobivala izkušnje raznoterih duhovnosti sveta. Vse to se odraža tudi v njenih delih.
Razstavljala in sodelovala je v projektih širom sveta, in sicer v ZDA, Mehiki, Kolumbiji, Italiji, Avstriji, Nemčiji, Indiji, na Kitajskem, Hrvaškem, Madžarskem, Poljskem, Škotskem, v Angliji, Belgiji, Švici, Španiji, Bolgariji, Srbiji, Makedoniji, Bosni in Hercegovini, na Filipinih in še marsikje. Ko je prišel čas skrbi za otroka in kasneje tudi za ostarelo mamo, se je odločila, da vse svoje potenciale usmeri v predajanje umetnosti v domačem kraju. Tako je prišla do dela, ki jo resnično izpolnjuje. Začela je kar v hiši, v kateri se je rodila – v mežnariji pri sveti Marjeti. Tako se je rodil projekt Hiša na hribu, ki ga je s pokojnim Francem Cegnarjem nenehno dopolnjevala in ga letos s somišljeniki razvija že deveto leto. Že kmalu po ustanovitvi sta Zvonka in Franc med drugim zapisala, da Hiša na hribu združuje ljudi, je prostor srečevanj, pogovorov in poglabljanj vase skozi umetnost, je izmenjava spoznanj, kjer je mogoča rast posameznika, je tudi prostor za druženje in za objem prijatelja. Tako je Hiša na hribu postala del vasi Žlebe ter naše lokalne skupnosti, pa tudi širših prostorov.
Projekt Hiša na hribu je v prvi vrsti socialna instalacija, ki se umešča v lokalno ruralno okolje. Vsako leto združi raznolike umetnike, ki se umestijo v prostore, daleč od umetniških središč, kjer o sodobni umetnosti ni veliko govora – na podeželje. Popotovanje, ki združi naravo, dediščino in sodobno umetnost, je dolgo tri ure in pol in se začenja pri cerkvi sv. Marjete v Žlebeh, od tam pot vodi na Katarino in zatem še v vas Belo, na domačijo Pr' Lenart. Hišo na hribu sta skupaj s Cegnarjem osmislila leta 2015 in od takrat se konec avgusta v Žlebeh vsako leto zbira vse večja skupina priznanih slovenskih in tujih avtorjev, ki za razliko od tradicionalnih slikarskih kolonij ponuja predvsem sodobnost.
V letih 2020 – 2022 se je Zavod CCC nekoliko razširil in nadgradil še z raznolikimi dodatnimi kulturnimi aktivnostmi ter projekt poimenoval »V NAROČJU naravne in kulturne dediščine«. Oba umetniška projekta pogosto gostujeta na različnih kulturnih prizoriščih po Sloveniji. Ustvarjalnost Zvonke Tončke Simčič je dokaz, da umetnost zmore povezovati tudi tedaj, ko narava in družbene razmere ljudi razdvajajo. Njeno delo je namreč ustvarjanje socialne zamisli, v kateri svoje mesto v umetniški izvedbi najdejo tudi obiskovalci. Tem pa so vrata Hiše na hribu kljub odhodu Franca Cegnarja ostala odprta tudi zaradi Zvonkine predanosti umetnosti, prijaznosti ter povezovalnosti." (5. julij 2023)