Sonja Porenta (medalja) - 2023
Sonja Porenta se je z vezenjem in drugimi ročnimi deli srečala že v dobi odraščanja. Ob ogledovanju različnih oblačil, ki so jih ljudje nosili v preteklosti, so jo vedno najbolj privlačili tisti, v katere je bilo vloženega veliko ročnega dela in ki ji še danes predstavljajo velik izziv. Mednje sodijo izdelki z izjemno zahtevno belo, zlato in črno vezenino, ki se jih na način kot Sonja v zadnjih desetletjih ni lotil nihče. Poleg tega je rekonstruirala izjemno zahtevno tehniko gubanja oglavij avb z vrhom, ki je veljala za pozabljeno in izgubljeno.
Dragocenosti, ki jih je na podlagi originalov iz 19. stoletja z izjemno natančnostjo ustvarila Sonja Porenta, želi mojstrica v sliki in besedi ohraniti našim zanamcem tudi v knjigi Tončika v svečani preobleki, podnaslovljeni Žlahtnost zlatih, črnih in belih vezenin. Gre za prvo tovrstno delo na Slovenskem, katerega cilj ni zgolj prikazovanje prvin oblačilne dediščine, temveč predstavljanje zgledov njenega poustvarjanja.
Knjiga je ob pomoči Kulturno umetniškega društva JaReM z izjemnim fotografskim gradivom in priljudno pisanim strokovnim besedilom ugledala luč sveta meseca junija lani. Poleg avtorice, katere dela pričajo že sama po sebi, so jo ustvarili naš največji poznavalec oblačilne dediščine, etnolog dr. Bojan Knific, fotograf, filmski ustvarjalec in oblikovalec Gregor Meglič ter etnolog in umetnostni zgodovinar Roman Veras.
Sonja Porenta skrbi, da dediščina in zavest o njej živita med ljudmi, hkrati pa z vezenimi in drugimi izdelki predstavlja najlepši zgled tovrstnega delovanja ne le v občini Medvode, temveč tudi širše na Slovenskem. Je vezilja, poznavalka oblačilne dediščine, ohranjevalka in poustvarjalka vezenin. Brez dvoma je mogoče zapisati, da v osrednji Sloveniji ni vezilje, ki bi s tako skrbnostjo in zavzetostjo izdelovala replike ljudskih vezenin, ki so pretežno nastajale v 19. stoletju in s čimer so povezana tudi številna proučevanja predmetov pretekle oblačilne porabe in ohranjanje znanj, ki ginevajo.
Izdelke Sonja Porenta predstavlja na občasnih razstavah in predavanjih. Dva izdelka (mala avba in rokavci) sta bila nagrajena na prestižnem tekmovanju v okviru Mednarodnega festivala vezilstva v Velenju leta 2014. Je lastnica certifikata Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, ki dokazuje, da njeni vezeni izdelki štejejo za izdelke domače obrti. Sonja Porenta je poleg tega izdelala številne vezenine, ki jih uporabljajo ugledne slovenske folklorne skupine in posamezniki, prav tako pa so bile tudi razstavljene na številnih občasnih razstavah." (5. julij 2023)