Prostovoljstvu prijazna občina in šoli
Na prireditvi ob Slovesnem dnevu prostovoljstva, ki je v Kočevju v okviru 25. Nacionalnega tedna prostovoljstva potekala v torek, 21. maja 2024, je Slovenska Filantropija podaljšala naziv Prostovoljstvu prijazna občina tudi naši občini. Med prejemniki naziva Junaki našega časa so ponovno mladi prostovoljci iz OŠ Medvode in OŠ Preska. V imenu Občine Medvode je priznanje prevzel podžupan Leon Merjasec.
Naziv naj prostovoljke, zaposlene v javni upravi je za leto 2023 pripadel županji Občine Črna na Koroškem Romani Lesjak, naj prostovoljec v javni upravi, pa je kriminalist Timotej Funkel, ki je zaposlen na Policijski postaji Trbovlje in je lani na različnih področjih opravil več kot 880 ur prostovoljskega dela. Naj mentorica prostovoljcev je postala Karlina Mermal, pokrajinska koordinatorica programa Starejši za starejše za Savinjsko dolino, naj mentor pa Stojan Bolič iz Območnega združenja Rdečega križa Postojna Pivka. Naj projekt medgeneracijskega prostovoljstva 2023 je Unicefov projekt Punčke iz cunj. Pri izvedbi projekta je lani sodelovalo kar 1000 prostovoljcev, ki so opravili dobrih 36.000 prostovoljskih ur.
Podelili so tudi nazive Prostovoljstvu prijazna občinam in sicer tistim občinam, ki jih Slovenska filantropija in članice Slovenske mreže prostovoljskih organizacij prepoznavajo kot občine, ki se zavedajo pomena prostovoljskega dela občanov za življenje v njihovi skupnosti, cenijo njihovo delo, podpirajo prostovoljske organizacije in namenjajo del občinskih sredstev za razvoj prostovoljstva v svoji občini.
Prve nazive Prostovoljstvu prijazno mesto so podelili leta 2014, tokrat pa ga je Občina Ormož prejela prvič, ponovno pa so ga potrdili 42 slovenskim občinam, med drugim tudi Občini Medvode.
Kot je v obrazložitvi zapisala komisija, se priznanje Občini Medvode podeli »za prepoznavanje vrednosti prostovoljstva in prostovoljcev pri razvoju občine in bogatitvi življenja v njej, za izvedbo prostovoljskih dogodkov in aktiven pristop občine in župana k promociji prostovoljstva ter izrekanju zahval prostovoljcem, sistemsko podporo delovanju prostovoljskih organizacij in zgledno umeščanje prostovoljstva v strategije razvoja na različnih področjih, za nakup novega avta, ki bo omogočil večjo mobilnost pri prevozih starejših ter gasilskega avtomobila, za aktivno podporo prostovoljcem, ki so pomagali v poplavah in podporo tabornikom.«
Naziv Junaki našega časa je letos prejelo 39 osnovnih in srednjih šol ter dijaških domov, 8 jih je naziv prejelo prvič, med tistimi, ki so ga potrdili, pa so tudi učenke in učenci OŠ Medvode in OŠ Preska.
OŠ Medvode»Na OŠ Medvode so prostovoljci_ke delovali v okviru turističnega krožka, v katerem so spoznavali naravno in kulturno dediščino svojega kraja in organizirali dogodke ob prazničnih dneh. Medgeneracijsko solidarnost so spoznavali v okviru projekta Prijatelj srca, poleg tega pa so organizirali tudi zbiralne akcije starega papirja in uredili okolico šole. Povezali so se z Rdečim križem, DEOS Medvode, Turistično zvezo Medvode ter Centrom starejših Medvode. Mentorice prostovoljstva na šoli so Urša Kržišnik, Katarina Czerny, Ajda Stupar in Simona Samida Cerk.«
OŠ Preska»Raznolikost prostovoljstva na Osnovni šoli Preska vsako leto razširijo z novimi inovativnimi prostovoljskimi praksami. Nadaljujejo z medgeneracijskim sodelovanjem in aktivnostmi za starejše v CSO Medvode, z delom za živali in okolje, v sklopu katerega ozaveščajo o podnebnih spremembah in odgovornem ravnanju z okoljem in živalmi. Letos so že drugo leto zapored organizirali izmenjevalnico in knjižnico stvari, pa tudi različne akcije za dobrobit živali. V tem šolskem letu so prvič organizirali potujoči preški tehniški muzej, s katerim želijo spodbujati tehniško kulturo v skupnosti in povezovanje skupnosti. Koordinatorica prostovoljstva na šoli je Romana Franković.«
Ob tej priložnosti se zahvaljujemo vsem organizacijam in posameznikom, ki prostovoljstvo prepoznavajo kot temelj delovanja skupnosti.