Šport #medvodami
V oktobrski številki Sotočja smo objavili predstavitev športnih dejavnosti v občini, na zadnji strani pa povzetke intervjujev z nekaterimi akterji na tem področju. V mini intervjujih za vsako področje postavimo enaka vprašanja, in sicer:
- Katere zgodbe zadnjih 30 let na vašem področju bi izpostavili? Kdaj so se občani najbolj povezali?
- Kakšni so trendi delovanja na vašem področju? Se vključuje več/manj občanov? Kaj jih spodbudi?
- Kakšna je prihodnost tega področja v Medvodah? Kje so skriti potenciali? Kje so največji izzivi?
Tule objavljamo odgovore izbranih sogovornikov v celoti.
MILAN ŠOBAT, predsednik Športne zveze Medvode
1. Ob prazniku “60 let košarke v Medvodah” še v času prejšnjega župana smo obnovili in preplastili zunanje košarkarsko igrišče. Pred nekako 20 leti je bilo ustanovljenih več športnih društev: kolesarski klub, badminton, zgradil se je nordijski center. Včasih so bili glavni športi košarka, nogomet, smučanje, nekoč tudi rokomet, danes pa je v vzponu rekreacija, saj jo je začela občina sofinancirati … Zelo povezovalne so razne športne prireditve, kjer se angažirajo tudi športniki rekreativci kot prostovoljci, npr. Medvode v gibanju.
2. Nastaja vedno več različnih športnih društev, občani so vedno bolj športno dejavni. Pred 20 leti je bilo 12 društev, zdaj ima samo zveza 22 članov zveze, registriranih pa je preko 40 športnih društev. Na srečo je zdaj v razpisu dodan pogoj za dodatne točke za člane zveze… Vedno več je športno dejavnih ljudi, mentaliteta ljudi, ki se ukvarjajo s športom, je pozitivna za okolje - mladina, ki se ukvarja s športom, ne vandalizira okolja. Prijava na občinski razpis je kar kompleksna, kar je lahko izziv za nove prijavitelje.
3. Komunikacija med akterji na področju športa je gotovo eden večjih izzivov. Organizirati bi bilo treba okroglo mizo, kjer bi predebatirali smotrno porabo javnih sredstev za šport, npr. ali potrebujemo nov atletski stadion za organiziranje evropskih tekem, ali naj občina podpira rekreativni ali vrhunski šport.
VITO KLAVORA, predsednik nogometnega kluba Medvode
1. Se bojim, da je šport področje, kjer so ljudje najmanj povezani. Ko je NK Medvode igral v 1. ligi, je bilo na tekmah gotovo več povezanosti, klub je imel svoj lokal, starši so se družili. V športu pridejo vzponi in padci, verjetno smo trenutno v nogometu na najnižji točki. Včasih je bil veliki nogometni derbi Medvode - Smlednik. Zdaj sta združena NK Jezero in NK Medvode.
2. Šport v Medvodah žal stagnira, košarka je v zatonu, mlajši igralci so zapustili Medvode, se vozijo v Ljubljano, badminton je še najbolj množičen, žal pa individualen, pri nogometu zdaj zgodbo sestavljamo na novo. Naš izziv je, da popravimo kontakte z zavodi, občino in šolami … Poskušamo ustaviti napad klubov iz drugih občin po naših šolah in se trudimo zakrpati generacijsko luknjo. Trenutno je včlanjenih 100 otrok, kar je za našo občino premalo. Imamo novega trenerja članske ekipe, ki ima prek 30 članov. Poplave so dale nov zagon. Če ne bi obnovili igrišča, bi v mesecu ali dveh izgubili vse igralce. Če bo novo nogometno igrišče (kar je odvisno od države), se bodo morda nekateri, ki so odšli v Škofjo Loko in Kranj, vrnili. Stremimo k razvoju nogometa s podporo Javnega zavoda Sotočje in Občine. Brez podpore občine nogometa ne moremo dvigniti na višjo raven. Prestavili smo se v gorenjsko medobčinsko zvezo, ker klubi poskušajo od vadnin živeti … mali klubi temu ne morejo parirati, jaz sem prostovoljec, pomembno je, da starši stopijo skupaj, naredijo kaj prostovoljno.
3. Klubi delajo s privat denarjem, težko je prepričati starše, da so prostovoljni … se pa že nekateri družijo, po poplavah smo organizirali akcijo, so pomagali tudi starši, za nas so bile poplave točka preloma. Januarja si nihče ni predstavljal, da bo še kdaj nogomet, pred poletjem je bilo igrišče top, nekaj težav je bil z zalivanjem, vzdržujemo Zavod Sotočje in klub skupaj, stroške krije ZS, košnja in vzdrževanje pa je prostovoljno delo kluba, nekaj staršev je pripravljenih pomagati, vzpostavili smo namakalni sistem.
Stremeti moramo k temu, da so otroci na igrišču namesto na telefonu. Morda bi občina lahko vložila več svojih sredstev. Ljubljanski župan, na primer, odredi podjetjem, da morajo pomagati klubom. Večina podjetij ne čuti lokalne pripadnosti in ne vračajo v skupnost. Ni več velikih medvoških firm. Nekateri vlagajo v klube, drugi črpajo iz klubov. Po mojem mnenju nekdo, ki živi od športa, ne more odločati o prihodnosti javne infrastrukture. Nerealno je pričakovati, da bo občina postavljala dvorane, da bodo športniki profesionalci živeli od tega. Cilj naj bo, da se javna sredstva porabijo za spodbudo mladim, da jih šport povezuje, da trenirajo (namesto da vandalizirajo). Kolektivni šport imajo posebno dober vpliv na širšo skupnost. No, v Medvodah so morda tudi nordijski tekači kar povezani in skrbijo za svoje okolje …
EUFEMIJA ŠTORGA, predsednica športnega društva Efi in organizatorka medvoškega teka
1. Uf, če pomislim se je zadnjih 30 let kar nekaj tega nabralo. Pa začnimo takole recimo od let 1994-2004 sem bila v vrhunskem športu, in sicer bila sem atletinja met kopja, atletiko sem sicer trenirala že od leta 1988. Bila sem udeleženka Olimpijskih iger v Sydneyju, bila sem na svetovnem prvenstvu v Sevilli, EP Budimpešta, na univerzijadi 1999 Palma de Mallorca sem osvojila 2. mesto EP do 23 Turku 5. mesto večkratna državna prvakinja v metu kopja vrsto let sem imela državni rekord 61,14 m in še bi se kaj našlo. 2004-2005 sem prenehala z atletiko se zaposlila, spoznala sem mojega partnerja Klemna Varla, ki že skoraj 20 let trpiva en drugega. Imava hčer Trino, ki je stara 14 let in je tudi atletinja.
Ker sem želela nekaj več ter drugačen življenjski ritem / hoditi ob isti uri v službo je bilo zame preveč enolično in tudi svoje športno znanje sem želela predati naprej sem 2008 ustanovila športno društvo Efi, ki še danes uspešno deluje z raznimi vadbami, ki jih imamo v društvu. Izbor naših vadb je pester tako, da lahko vsakdo najde primerno stvar zase od 2,5 let pa do 80, 85 leta. Vsako leto organiziramo tudi večjo tekaško prireditev letos že 11. medvoški tek. Več info na www.sdefi.si ali na www.medvoskitek.si.
Zelo sem ponosna v prvi vrsti na svojo družino, ki me podpira pri vseh mojih dejavnostih. Potem pa seveda zelo sem ponosna na svoje športno društvo Efi, ki deluje že vrsto let in računam še na vsaj toliko .
Se mi zdi, da so se občani najbolj povezali med poplavami. Vse je nekako povezalo, da ni pomembno kdo je kdo in, da je medsebojna podpora v kriznih trenutkih nujna. Sodelovanje in podpora sta bili solidarni, spontani, usklajeni in zelo velika ter srčna želja pomagati en drugemu..
2. Trend delovanja na mojem športnem področju vključevanje v športne dejavnosti se mi zdi pozitiven ter, da se vse več občanov udeležuje naših raznoraznih vadb, ki so na voljo. Spodbuja jih predvsem potreba po gibanju-sami se ne spravijo migat in potreba po druženju ter aktivnemu preživljanju prostega časa.
3. Mislim, da je prihodnost svetla, ker so ljudje vse bolj ozaveščeni o zdravem načinu preživljanja prostega časa. Absolutno bi bilo potrebno spodbuditi čim več občanov h gibanju. Vem, da se vsi zelo trudimo povsod na raznih področjihm, športna društva v Medvodah se zelo trudimo in delamo po najboljših močeh, bi bilo pa fino, če bi imeli mogoče še kakšen dodaten prostor za športne dejavnosti, ki jih izvajamo. Športna dvorana Medvode je super vsi se zelo trudijo, da se počutimo odlično lepo sodelujemo, vendar, kot sem omenila, je vedno več občanov, ki radi migajo, zato bi kakšen prostor prišel zelo prav.
MATEVŽ ŠREKL
1. Na področju badmintona bi v zadnjih 30 letih posebej izpostavil izgradnjo nove športne dvorane in s tem pridobitev večjega števila igrišč za badminton. Druga velika stvar pa je bila organizacija in izvedba Evropskega mladinskega prvenstva do 17 let, ki je bilo prvo večje badmintonsko tekmovanje organizirano v Sloveniji (2009). Vsekakor pa je bilo v zadnjih 30 letih mnogo, od prve osvojitve ekipnega naslova državnih prvakov, do osvojitve naslovov med posamezniki v članski kategoriji. Občani so se najbolj povezali pri organizaciji tekmovanj, od 2010 smo kar 10 let organizirali še Svetovni pokal v badmintonu in takrat je bilo res lepo, kako smo delovali povezano.
2. Prvo leto po koroni je bilo težko, saj smo izgubili kar nekaj članov in to se je potem še nadaljevalo ... v lanskem letu pa se je krivulja obrnila in smo imeli rekorden vpis. Vsekakor se vključuje več občanov. Spodbuda pa je to, da je to lep in čist šport, praktično brez kontaktov. Na koncu pa to, da gredo otroci stran od ekranov in se gibljejo.
3. Prihodnost je svetla, bo pa potrebno trdo delati. Velik izziv je izobraževanje trenerskega kadra, ki ga je premalo. Skriti potenciali so angažiranje otrok, da bi se še raje udeleževali treningov in da bi imeli tudi željo tekmovati.
TINA VERAS
1. Morda bi izpostavili prvi naziv evropskih in svetovnih prvakov. Na to smo vsekakor ponosni, ker je potrditev, da delamo dobro.
2. V občini Medvode so plesni trendi zelo raznoliki. Na primer, prirejajo se dogodki, kot so Plesne produkcije, ki se odvijajo 2× letno, izvajajo se plesne delavnice za najmlajše otroke. Takšni dogodki privabljajo ljubitelje plesa in omogočajo druženje ... Poleg tega Plesni Klub BiT ponuja širok nabor plesnih in skupinskih vadb za različne starostne skupine, vključno z Jazz, Show, Hip Hop, Break Dance, in Disco Dance. V okviru kluba sodelujemo tudi na tekmovanjih in festivalih, kjer plesalci iz Medvod dosegajo odlične rezultate na vseh nivojih. To jih tudi spodbuja za nadaljne udejstvovanje vadb in treningov.
3. Prihodnost plesa v Medvodah je obetavna, saj trenutni trendi kažejo na veliko zanimanje in raznolikost plesnih dejavnosti. Skriti potenciali so predvsem v vključevanju različnih starostnih skupin in vrst plesa, kar lahko privede še do večjega povezovanja skupnosti. Plesni dogodki in aktivnosti Plesnega Kluba BiT ponujajo priložnost za širjenje plesne kulture in spodbujanje mladih talentov, prav tako pa povezovanje medgeneracijskih skupin.
Največji izzivi v prihodnosti bodo predvsem zagotavljanje ustrezne infrastrukture, katere že sedaj primanjkuje in financiranje razvoja plesnih programov. Plesni klubi in organizatorji dogodkov bodo morali razvijati inovativne pristope in sodelovati z lokalno skupnostjo ter šolami, da bi ustvarili trajnostno in živahno plesno okolje v Medvodah.
DEJAN BUNČIČ, predsednik Košarkarskega kluba Medvode
1. Pred desetletji, ko je bilo možno speljati športni dogodek brez večjih stroškov za organizacijo, dovoljenj in odlokov. Taka primera sta 24 ur košarke v jami pri Partizanu in smučarski skoki v Preski. Taki dogodki so ljudi res povezovali. V letih po izgradnji Športne dvorane na Svetju se je naš klub boril za 1B ligo in na tekmah je bilo preko 600 gledalcev. V letu 2017 smo bili brez poraza v 3. ligi, na vseh štirih osnovnih šolah smo pričeli voditi krožke košarke, mlade športnike smo začeli voziti na mednarodne turnirje in priprave, kar je pomembno za vzgojo ekipnega duha. Žal je trenutno stanje v družbi in posledično športu, poleg tega tudi v gospodarstvu tako, da v klubu ne omogoča igranja članske ekipe na najvišjem nivoju. Svoje, pa je v zadnjih letih dodal tudi nov pravilnik, ki zahteva vsaj polovico igralcev s stalnim prebivališčem v občini Medvode, kar je na tem nivoju enostavno nemogoče.
2. Košarka je med mladimi popularna. Trenutno imamo selekcijo U10 in a in b ekipi U12, U14, U16 in U18 kar je dober trend, da morda nekoč spet pridemo do članske ekipe, ki bo sestavljena iz vsaj 50 % Medvoščanov in tako upravičena do sofinanciranja. Težko verjetno pa je, da se bo v bližnji prihodnosti igrala članska košarka na tako visokem nivoju, kot še leto dni nazaj. V občini je dobro poskrbljeno za dobrobit občanov rekreativcev, za resen klubski šport pa slabše. Športni park, namenjen izključno športu, bi marsikoga spodbudil, da bi v medvoških klubih dlje vztrajal.
3. Trenutno nisem optimističen. Nekaj premikov v sodelovanju z občino se je v zadnjih letih naredilo, še vedno pa je premalo dogovarjanja in sodelovanja med športnimi klubi in predvsem premalo posluha do njihovih predlogov in realizacije. V občini ni malo vrhunskih športnikov in odličnih športnih pedagogov, ki bi z javno podporo šport v Medvodah lahko dvignili na višjo raven, če ne bodo odšli drugam, saj so pogoji drugje trenutno v športu boljši …
MINKA IVANČIČ, vodja badminton vadb za rekreativce
1. Ko smo v Medvodah še organizirali mednarodni članski turnir v badmintonu, smo potrebovali do 100 linijskih sodnikov na turnir. To je gotovo povezalo vse navdušence nad badmintonom.
2. Zanimanja za rekreativen šport je vedno več, srečujemo pa se z nekaj težavami pri iskanju prostorov za igranje badmintona. Žal opažam trend, da starši ne želijo več voziti otrok na tekme, pa tudi dogovarjanje med starši ni v najboljši formi.
3. Vsi si želimo še ene športne dvorane, saj je obstoječa zelo zasedena. Športne prireditve so morda preveč skoncentrirane v predpoletnem obdobju in so šibke v promociji. Igrišča za otroke so v občini lepo oskrbovana, morda bi si želeli kakšnega igrišča za odrasle več. Glede povezovanja med športniki pa potrebujemo več kolegialnosti.