Medvode - Prostovoljstvu prijazno mesto
15. 5. 2018
Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, je danes v Kulturnem domu Krško Občini Medvode podelila naziv Prostovoljstvu prijazno mesto. Nazive so na Slovesnem dnevu prostovoljstva, ki poteka v okviru Nacionalnega tedna prostovoljstva, podelili sedmim občinam, ki aktivno podpirajo prostovoljstvo in prostovoljske organizacije. Na Občini Medvode smo se izjemno razveselili prejema naziva, ki potrjuje dobro sodelovanje s prostovoljskimi organizacijami.
Naziv je na prireditvi prevzel župan Občine Medvode, Nejc Smole, ki se je ob tej priložnosti zahvalil vsem prostovoljcem v občini: » Ob današnjem hitrem tempu življenja naše skupnosti lahko postanejo zgolj spalna naselja brez povezanosti med sosedi in pristnega občutka skupnosti. Ravno društva in različne organizacije, ki jih vodijo prostovoljci, naši skupnosti dajejo utrip in dušo ter skrbijo za gradnjo in ohranjanje lokalne identitete. Iskrena zahvala in pohvala gre vsem, ki nesebično prispevajo svoj prosti čas in dokazujejo, da prijazna beseda, nasmeh in stisk roke delajo čudeže. V imenu Občine Medvode se zahvaljujem tudi vsem organizacijam, ki so nas podprle na poti do naziva Prostovoljstvu prijazno mesto in se veselim našega nadaljnjega sodelovanja.«
Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, že petindvajset let spodbuja razvoj prostovoljstva v Sloveniji. Prostovoljstvo se večinoma odvija v lokalnem okolju in zato je izjemnega pomena odnos občin do prostovoljskih organizacij in prostovoljcev. S podelitvijo naziva »Prostovoljstvu prijazno mesto« promovirajo občine, ki prepoznavajo pomen prostovoljskega dela občanov, cenijo njihovo delo, podpirajo prostovoljske organizacije in namenjajo del občinskih sredstev za razvoj prostovoljstva.
Doslej so naziv Prostovoljstvu prijazno mesto pridobile: Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Murska Sobota, Mestna občina Velenje, Občina Črna na Koroškem, Občina Gornja Radgona, Občina Hrpelje-Kozina, Občina Izola, Občina Kamnik, Občina Krško, Občina Laško, Občina Radlje ob Dravi, Občina Ravne na Koroškem, Občina Sevnica, Občina Sežana, Občina Slovenske Konjice, Občina Škofja Loka, Občina Trbovlje, Občina Vojnik in Občina Žalec.
Povabilo je namenjeno promociji dobrih praks in predstavlja priznanje občinam, ki zgledno skrbijo za prostovoljstvo. Na Občini Medvode se zavedamo pomena prostovoljstva za razvoj in povezanost skupnosti, zato aktivno podpiramo prostovoljske organizacije, hkrati pa se kot prostovoljci udejstvujejo tako župan kot tudi nekateri zaposleni v Občinski upravi.
Vsaj 84 organizacij v občini Medvode deluje z okoli 2600 prostovoljci, pri čemer so nekateri prostovoljci aktivni v več različnih organizacijah. Več kot 70 organizacij je Občina Medvode tudi finančno podprla na različnih razpisih v lanskem letu. V razpisih namenjamo sredstva za sofinanciranje potnih stroškov, prehrano in nezgodno zavarovanje prostovoljcev, prispevke za prostovoljce v zdravstveno in pokojninsko blagajno, usposabljanja, stroške sestankov, srečanj in njihove supervizije, delo mentorjev in organizatorjev prostovoljnega dela in udeležbo mentorjev na usposabljanjih. Občina upošteva prostovoljsko delo tudi kot lastni delež sofinanciranja projektov. V letu 2017 je Občina delovanju prostovoljskih organizacij namenila 3,74 % proračuna. Na sedmih razpisih smo sofinancirali aktivnosti na področju kulture, sociale, športa, turizma, mladine, kulturne dediščine in prireditev, kjer smo sofinanciranju namenili 346.100 € proračunskih sredstev. Večje prireditve, kjer so bili aktivni predvsem prostovoljci, so bile v lanskem letu na primer: Tradicionalna spomladanska čistilna akcija, Festival Medvode v gibanju, Medvoški kulturni festival, Teden vseživljenjskega učenja, Evropski teden mobilnosti …
Občina prostovoljskim organizacijam omogoča brezplačno ali subvencionirano uporabo prostorov za redno delovanje. Sem spadajo stavbe, ki so v lasti Občine Medvode ali pa jih Občina najema in nato daje v brezplačno uporabo. Nekateri javni objekti imajo za uporabo določene cenike, ki upoštevajo popuste za lokalne prostovoljske organizacije. Društvom pri njihovem delu z uporabo prostorov pomagajo tudi krajevne skupnosti.
Da skupnost ceni delo prostovoljcev, dokazujejo tudi podeljene občinske nagrade, ki jih vsako leto ob občinskem prazniku večinoma prejemajo ravno prostovoljci. Prostovoljcem, ki delujejo na področju kulture, so namenjene tudi posebne kulturne nagrade Pletenice, ki jih podeljujemo vsako leto ob kulturnem prazniku, športni delavci pa so nagrajeni na vsakoletnem Dnevu športa. Različne nagrade prostovoljcem podeljujeta tudi Turistična zveza Medvode in Gasilska zveza Medvode.
Poleg naziva Prostovoljstvu prijazno mesto smo v Občini Medvode izjemno ponosni na osnovnošolce prostovoljce iz Osnovne šole Preska, ki so na današnji prireditvi prejeli naziv Junaki našega časa. Priznanje so prejeli mladi prostovoljci in njihova mentorica Romana Frankovič.
Pridobljen naziv Prostovoljstvu prijazno mesto nam daje spodbudo za negovanje in razvoj prostovoljskih organizacij tudi v prihodnje, pri čemer bo Občina Medvode stremela k čim večji transparentnosti pri razdeljevanju proračunskih sredstev, ponujanju možnosti za razvoj in promocijo prostovoljstva ter upoštevanju mnenja prostovoljskih organizacij pri razvoju na posameznih področjih, še posebej pri pripravi dolgoročnih strateških dokumentov.