Končano zbiranje hišnih imen v naši občini
9. 12. 2021
Hišna imena kot del naše identitete so bila nekoč del vsakodnevnega življenja domačinov v nekem kraju. Z njimi so poimenovali hišo, lastnino in ljudi, ki so hiši pripadali. Danes so kljub manjšemu pomenu hišnih imen le-ta v naših krajih še vedno živa, a jih dobro pozna le starejša generacija domačinov. Predstavljajo del naše nesnovne kulturne dediščine. Da bi se hišna imena ohranila in ponovno oživela, je Občina Medvode v letošnjem letu sodelovala v projektu Stara hišna imena 3, v okviru katerega so bila raziskana in obeležena stara hišna imena v naseljih Belo, Brezovica pri Medvodah, Golo Brdo, Osolnik, Seničica, Setnica – del, Studenčice, Tehovec, Topol pri Medvodah, Trnovec in Žlebe. Projekt je bil tretji in hkrati zadnji korak raziskovanja tovrstne dediščine v naši občini, v preteklih dveh letih je bil raziskan že preostali del občine.
V okviru projekta je bilo s pomočjo zgodovinskih virov, predvsem pa starejših domačinov zbranih 206 starih hišnih imen. Zaradi poudarjanja lokalne pestrosti hišnih imen, so bila zbrana v narečnem izgovoru, pri čemer se uporablja tudi znak Ə, ki se prebere kot polglasnik. Tudi na letos raziskanem območju je bilo lepo slišati pristno gorenjsko narečje, četudi na sami meji z drugimi narečji, npr. škofjeloškim, ki ga je moč slišati že na Osolniku. Imena so v narečju izpisana tudi na tablicah, ki so jih prejeli tisti lastniki hiš, ki so za označitev hiše podali pisno soglasje. Lastnikom domačij, ki se za označitev hiš niso odločili, Občina Medvode še vedno zagotavlja brezplačno tablo s hišnim imenom. Za več informacij se lahko obrnejo na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, telefon 04 581 34 16 ali e-pošta klemen.klinar@ragor.si.
V okviru projekta je bila izdana tudi knjižica s pregledom zbranih hišnih imen, obogatena s starimi fotografijami in zanimivimi zgodbami. Brezplačno je na voljo v prostorih Občine Medvode in v Knjižnici Medvode. Vsa imena pa so bila uvrščena tudi v spletni leksikon Slovenska hišna imena (www.hisnaimena.si), kjer so združena hišna imena 22 občin širše Gorenjske.
Projekt Stara hišna imena 3 sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020.
Klemen Klinar