Komasacija na območju krajevne skupnosti Smlednik
Okolje
2025
938.741,00 EUR
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja
864.944,01 EUR
V teku
Hraše, Valburga, Dragočajna in Moše, 1216 Smlednik
2025
Na pobudo lastnikov kmetijskih zemljišč je Občina Medvode v letu 2016 začela aktivnosti za uvedbo komasacijskega in agromelioracijskega postopka na območju dela katastrskih občin Smlednik, Hraše in Moše. Koristi, ki jih lastniki zemljišč vidijo v izvedbi komasacijskega postopka so med drugim: ureditev neskladja med stanjem na terenu in uradnimi evidencami kot sta Zemljiška knjiga in Geodetska uprava RS; manjše število parcel (združevanje parcel) in s tem večje parcele, kar pomeni znižanje stroškov obdelave zemljišč; večja možnost oddaje zemljišč v najem ali prodaje zemljišč, ki jih lastniki ne obdelujejo sami ali pa jih ne potrebujejo; dostop do parcel po javnih poteh primernih za sodobno kmetijsko mehanizacijo: urejeno lastniško stanje; urejeno stanje v geodetskih evidencah in s tem odpravljeni problemi v zvezi z določitvami GERK-ov; meje parcel so točno določene z mejnimi znamenji in jih je v vsakem trenutku možno ponovno vzpostaviti; manj neobdelane zemlje zaradi večjih zemljišč in manjše širjenje zarasti oziroma gozdov na kmetijska zemljišča.Občina kot lastnik zemljišč v komasaciji in kot investitor komasacije lahko s komasacijo uveljavi svoje interese, kot so predvideni koridorji za poti in ceste, kolesarske steze, koridorji za vodovod, kanalizacijo, širitev pokopališč, parkirnih prostorov ob pokopališčih, gasilskih domovih, rezervirane površine za športne objekte in podobno. Zaradi vsega naštetega, se parcelam s komasacijo poveča tudi tržna vrednost.
Občina Medvode se je v novembru 2021 prijavila na Javni razpis MKGP za podukrep – Izvedba agromelioracij na komasacijskem območju in dne 21.1.2022 prejela Odločbo o pravici do sredstev za izvedbo agromelioracije s komasacijo na območju katastrskih občin Hraše, Moše in Smlednik. Občina Medvode je omenjeno naložbo prijavila na razpis Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter bila na njem uspešna, saj je pridobila kar 864.944 EUR nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja oziroma 100 % upravičenih stroškov. Naložba se bo izvajala v obdobju med leti 2022 in 2025. Komasacijsko območje obsega 374,5 ha kmetijskih zemljišč, kar predstavlja 983 katastrskih parcel, katerih povprečna velikost znaša približno 0,38 ha. V komasacijski postopek je vključenih 248 lastnikov kmetijskih zemljišč.
Namen izvedbe agromelioracije s komasacijo Smlednik je racionalizirati in optimizirati kmetijsko proizvodnjo. Razdrobljenost in majhnost kmetijskih parcel predstavlja velik problem, saj dodatno obremenjuje kmetije z višjimi stroški pridelave in jim onemogoča doseganje optimalnih rezultatov v kmetijski proizvodnji. Racionalizacija kmetijske proizvodnje na podlagi izvedene agromelioracije s komasacijo bo spodbudila razvoj kmetijske dejavnosti v Občini Medvode in posledično vplivala na širši gospodarski razvoj. V nadaljevanju postopka, po izvedbi postopka komasacije, se bo pristopilo k izvedbi rekonstrukcij obstoječih poti, izgradnja novih poti, urejanju dostopov, krčitvi grmovja in dreves, ipd. Končni cilj projekta je tudi, da se po izvedbi naložbe poveča bruto dodana vrednost kmetijske proizvodnje na območju komasacije. V začetku leta 2022 je potekal postopek javnega naročanja za izbor izdelovalca geodetskih del na območju komasacije Smlednik. Izbran izvajalec je v mesecu juniju pričel s postopkom in vse lastnike zemljišč, ki ležijo ob obodu komasacijskega območja (znotraj in zunaj območja) obvestil o začetku urejanja meje komasacijskega območja.,
V prisotnosti lastnikov se je zamejničila meja komasacijskega območja. Terenska dela so potekala tekom poletja 2022. Terenska dela so obsegala tudi posnetke vseh zemljišč, katerih lokacija se v postopku komasacije ne bo spreminjala, to so gozdovi, trajni nasadi, ohišnice ter posnetke poti in funkcionalnih objektov, stanovanjskih in gospodarskih objektov, pomembne infrastrukture,… Elaborat ureditve meje nato odgovorni geodet potrdi in se odda na pristojno geodetsko upravo. V letu 2023 se bo izdelal elaborat obstoječega stanja zemljišč, elaborat vrednotenja zemljišč komasacijskega sklada in elaborat idejne zasnove ureditve komasacijskega območja, ki bodo razgrnjeni in usklajeni.
Podatki o financiranju
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: 864.944,01 EUR